Becuri, frate !

Creat de a_mic, Februarie 19, 2007, 01:17:29 P.M.

« precedentul - următorul »

0 Membri și 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

a_mic

Dupa cum marea majoritate dintre voi stiu, am reusit gafaind sa-mi schimb becurile de faza. Astazi am constatat ca unul dintre ele era usor descentrat asa ca, m-am apucat sa-l asez in pozitia corecta (cel de pe dreapta). Cascand gura la opera mea am constatat ca becul de pozitie dreapta isi da obstescul sfarsit, Cu chiu cu vai am reusit sa desfac ansamblul becului dar, am constatat cu stupoare ca nu-l pot scoate din locas decat, eventual, spargandu-l. M-am dus la cutia de becuri si am constatat ca am doua becuri de 5 W FARA DULIE (seamana cu alea de la pomul de iarna. Intrebari:
1. cine stie ce fel de dulie are becul de pozitie ca eu nu l-am reusit desface ?
2. daca becul e ca la pomul de Craciun, cum se extrage mai usor ?
3. am eu doua maini stangi ? :D
In aceasta lume ai ocazia sa cunosti oameni cu a caror prietenie te poti mandri dar, si mai multi al caror dispret te onoreaza.
Pentru ca lucrurile au luat o intorsatura cu care nu pot fi in niciun caz de acord, imi autosuspend dreptul de a scrie. Pentru comunicare, rog numai PM.

ventura

Becul e W5W, cum se scoate nu stiu (la 206).
Am schimbat doar la a mea.

Cloud no.75

amicule cu o mana tii de dulie, cu alta tragi de bec si iese. apuca de bec cu un servetel ca sa nu alunece.

Daca nu merge, ti'l schimb eu sambata la intalnire. dureaza 5 min.
"And still I stand this very day/ With this burning wish to fly away.../ ...I'm still looking, looking for the summer..."




a_mic

sarumana, nashule ! Inteleg ca nu rotesc ci trag longitudinal !
In aceasta lume ai ocazia sa cunosti oameni cu a caror prietenie te poti mandri dar, si mai multi al caror dispret te onoreaza.
Pentru ca lucrurile au luat o intorsatura cu care nu pot fi in niciun caz de acord, imi autosuspend dreptul de a scrie. Pentru comunicare, rog numai PM.

Cloud no.75

1 ca sa scoti tot soclu + bec din far rotesti si tragi

2 ca sa scoti becul din soclu doar tragi - cu raspundere, nu cu patentu' !
"And still I stand this very day/ With this burning wish to fly away.../ ...I'm still looking, looking for the summer..."




turbojack

#5
Citat din: a_mic din Februarie 19, 2007, 01:17:29 P.M.

1. cine stie ce fel de dulie are becul de pozitie ca eu nu l-am reusit desface ?
2. daca becul e ca la pomul de Craciun, cum se extrage mai usor ?
3. am eu doua maini stangi ? :D

1.nu are dulie,doar doua firishoare indoite pe lateral.
2.doar cu mina;daca folosesti orice scula il spargi si sa vezi apoi distractie sa extragi doar ciuburi din soclu...
3.ajunge una si buna ,daca iti tine cineva soclul. ;)

ps. in caz de complicatii,becul aproape lipit,nu va chinuiti,scoateti mufa din soclu (tragind de mufa si soclu ,in nici un caz de fire) si apoi se lucreaza lejer la schimbarea becului din orice pozitie (uneori nu e simplu sa schimbi un beculet de ala mic ,intr-un loc atit de strimt avind palmele ca lopetile lui stalin. ;D

a_mic

Incerc azi, sa vad ce-o iesi... Tx, Turbo si Nor !
In aceasta lume ai ocazia sa cunosti oameni cu a caror prietenie te poti mandri dar, si mai multi al caror dispret te onoreaza.
Pentru ca lucrurile au luat o intorsatura cu care nu pot fi in niciun caz de acord, imi autosuspend dreptul de a scrie. Pentru comunicare, rog numai PM.

SportWagon

Daca tot schimbi becurile pune W5W Blue vision, vei avea o luina mai alba si puternica in pozitii. Aceeasi recomandare si pentru plafoniere, si alter lumini interioare (portbagaj, cutie acte etc.)
Ofer consultanta in domeniul auto,

marius.v

Eu am pe becurile de ceata W5W!
Pot pune Blue Vision sau ce ar fi bine sa pun?
Condusul unui automobil este o chestiune de atitudine si de aptitudine

a_mic

Citat din: 407SW din Februarie 20, 2007, 07:45:59 P.M.
Daca tot schimbi becurile pune W5W Blue vision, vei avea o luina mai alba si puternica in pozitii. Aceeasi recomandare si pentru plafoniere, si alter lumini interioare (portbagaj, cutie acte etc.)
O sa fac cum spuneti, prieteni, daca tot ma apuc...
In alta ordine de idei, chiar daca foarte off, salut cu respect aparitia cu posturi a colegului SW ! :)
In aceasta lume ai ocazia sa cunosti oameni cu a caror prietenie te poti mandri dar, si mai multi al caror dispret te onoreaza.
Pentru ca lucrurile au luat o intorsatura cu care nu pot fi in niciun caz de acord, imi autosuspend dreptul de a scrie. Pentru comunicare, rog numai PM.

Cloud no.75

@marius.v: sefu becurile w5w sunt unele mici cat unghia de 5w (de unde si numele) care nu au dulie, se infig direct in soclu. astea sunt becurile folosite la pozitii si lumini interioare - portbagaj, torpedo, etc.

la ceata ai H1 toata ziua, becuri de 55w. se pot pune blue vision si arata bestial
"And still I stand this very day/ With this burning wish to fly away.../ ...I'm still looking, looking for the summer..."




marius.v

Mie mi-au trecut pe factura la revizie W5W si mi-au spus ca mi-au schimbat un bec de ceata ars!!!
Si m-am uitat in cartea masinii SI ASA SCRIE la ceata becuri W5W.
Cred ca trebe sa ma uit personal.
Mai mult ca sigur ca Noru are dreptate!
Condusul unui automobil este o chestiune de atitudine si de aptitudine

Cloud no.75

daca ti-au facturat un w5w e ok, caci e ieftin ca braga...

daca tu ai ceata pe 5w ma impusc...e ca si cum ai avea 2 pozitii suplimentare.

cel mai bine verifica manualul masinii
"And still I stand this very day/ With this burning wish to fly away.../ ...I'm still looking, looking for the summer..."




a_mic

am reusit ieri schimbarea becurilor in conformitate cu indicatiile colegului NOR: desfacerea monturii becului se face prin roteire la fix 90 de grade si nu conteaza sensul de rotatie. Montura becului din dreapta (spalator parbriz) s-a desfacut foarte usor, poate si datorita faptului ca a mai fost scoasa o data de curand. Extragerea becului se face cu usurinta prin deplasare pe directie longitudinala. Atentie la montarea celui nou: daca nu intra usor din prima, rotiti-l la 90 de grade pentru ca are o "catare" sau retineti pozitia acestuia la extragere. Pentru montura din stanga, m-am chinuit ceva pentru ca, dupa rotirea monturii la 90 de grade, aceasta nu voia sa-si paraseasca locasul. Pana la urma, cel mai destept a cedat: montura ! :D
In aceasta lume ai ocazia sa cunosti oameni cu a caror prietenie te poti mandri dar, si mai multi al caror dispret te onoreaza.
Pentru ca lucrurile au luat o intorsatura cu care nu pot fi in niciun caz de acord, imi autosuspend dreptul de a scrie. Pentru comunicare, rog numai PM.

marius.v

Citat din: buhaivictor din Martie 25, 2007, 11:49:30 P.M.
ce fel de becuri sa fie la 307?am si eu in partea dreapta a displayului lumina mai slaba...banuiesc ca e ars un bec...stie cineva?
Daca ai 307 T5 ai asa:
faza scurta H7
faza lunga H1
ceata H11
Daca ai T6 ai asa:
faza scurta H1
faza lunga H7
ceata H11
La ambele pozitii W5W
Condusul unui automobil este o chestiune de atitudine si de aptitudine