Record de consum: 1.689 km cu un singur plin! cu un 308

Creat de costin_dsm12, Octombrie 23, 2008, 02:04:18 P.M.

« precedentul - următorul »

0 Membri și 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

costin_dsm12

Peugeot 308 nu mai este chiar o noutate pe piata compactelor, dar iata ca masina mai ofera inca surprize placute la un capitol foarte important in zilele noastre: consumul de combustibil.

Record de consum: 1.689 km cu un singur plin! In urma cu o saptamana s-a incheiat competitia Coast2Coast organizata de Peugeot in Africa de Sud, iar rezultatul a fost un nou record de consum pentru modelul 308, chiar daca nu unul absolut. Masina a reusit sa parcurga Africa De Sud de pe Coasta de Vest pe Coasta de Est cu un singur plin de rezervor. In cifre inseamna ca Peugeot 308 a reusit un consum mediu de doar 3,4 litri/100 km, parcurgand 1.689,7 kilometri fara realimentare. Motorul masinii este evident unul HDi, de 1,6 litri si 90 CP.
Francezii au facut si o estimare a cantitatii de CO2 eliberate de masina in atmosfera pe parcursul calatoriei si vor planta un anumit numar de copaci, care sa anihileze in timp emisiile de noxe.

Sursa.
206 HDi, Nature will remember.

Cloud no.75

"And still I stand this very day/ With this burning wish to fly away.../ ...I'm still looking, looking for the summer..."




a_mic

 :offtopic: Il bat pe Cloud! Sa mor io! Il bat!

:clap:

Revenind "on": ma bate si pe mine-un gand, in primavara, spre luna mai asa.... dar o sa va solicit ajutorul pentru ca cineva va trebui sa-mi fie martor... si sa fie si rezistent pentru ca va trebui sa se tina dupa mine fix 1700 de km. Ca va dati seama ca n-o opresc sa apuce sa se raceasca motorul.... Iar eu voi merge cu 50 litri, nu cu 60 ca la 308....
In aceasta lume ai ocazia sa cunosti oameni cu a caror prietenie te poti mandri dar, si mai multi al caror dispret te onoreaza.
Pentru ca lucrurile au luat o intorsatura cu care nu pot fi in niciun caz de acord, imi autosuspend dreptul de a scrie. Pentru comunicare, rog numai PM.

Cloud no.75

Hai mah, am zis-o in sens admirativ, nu peiorativ. De ce sa nu fii si tu faimos ca si austriacul ala care a facut record de consum cu Fabia?

Daca faci vreo incercare, promit sa te asist: pe drumurile cu doua benzi mai iau pe cineva cu mine in masina si iti face alimentare cu canistra si palnia in timpul mersului...
"And still I stand this very day/ With this burning wish to fly away.../ ...I'm still looking, looking for the summer..."




tnt

@a-mic: si cam pe unde te gandesti tu sa faci aia 1700 km? In Romanica?? Ideea e buna, dar consider ca nu avem drumuri pentru astfel de "experimente".

Gabriel

E85 se preteaza la asa ceva. Nu are pante abrupte si e indeajuns de lat incat sa te lasi depasit.

costin_dsm12

Daca e vorba de test , vin si eu. Poate scoate si furia mea, consum de 3,3. :biggrin:
206 HDi, Nature will remember.

tnt

Gabriel, E85 e de la Bucuresti pana la Suceava? Sau pana la Roman? Intradevar.. soseaua se preteaza la asa ceva.

costin_dsm12

Patru benzi sunt pana la Roman, mai exact pana la sensul giratoriu de dupa Roman(intersectia unde se intersecteaza E85 cu drumul spre Tg. Frumos-Iasi). Daca se doresc 4 benzi(2 pe sens) se poate merge pana la Iasi, cu punct de intoarcere la Palat.
206 HDi, Nature will remember.

SportWagon

Eu cred ca in testul facut cu 308, masina a mers singura pe sosea la temperatura ideala, fara sa se confrunte cu traficul, in regim constant pe un drum plat sau poate chiar in panta lejera, nu a trebuit sa se tiriie dupa carute si sa accelereze dupa aia, nu a avut opriri la intersectii, semafoare si altele de genul asta. E un exercitiu fara valoare practica reala dupa parerea mea.
Consumul real care conteaza este acela pe care il obtine fiecare cu masina lui.
Ofer consultanta in domeniul auto,

theprince

Cred ca trebuie sa fie asistat de cel putin doua masini, avand in vedere ca a-mic nu opreste, iar noi nu putem alimenta din mers.  :biggrin:

asterisc

Reality is for those who can't face Science Fiction

Dior


  Asa am facut si eu 1490km cu un plin  :batman:  Pacat ca eu am 80L in rezervor  :001_tt2:

Cloud no.75

OT: Nu ma pot abtine: va mai amintiti prima reclama la TDI ? Unul cu Passat-ul ajunge la benzinarie, cade din masina si mort de sete, abia se taraie pana la galeata cu apa de spalat parbriz a benzinariei si  bea apa...
Si apoi punchline-ul: Passatul poate merge 1600km cu un plin. Tu ?

Stiti la cine ma gandeam: la a_amic !  Mi-l si imaginez....
"And still I stand this very day/ With this burning wish to fly away.../ ...I'm still looking, looking for the summer..."




a_mic

Citat din: Cloud no.75 din Octombrie 30, 2008, 04:17:41 P.M.
Stiti la cine ma gandeam: la a_amic !  Mi-l si imaginez....

:offtopic: Bai! Fii atent! Pentru ca deja m-am "inervat" (vorba unui nou venit pe forum), am sa vin pe 13 nov. la Brasov si vezi tu (cata bere dai)! Ca doar voi fi raaau insetat!
In aceasta lume ai ocazia sa cunosti oameni cu a caror prietenie te poti mandri dar, si mai multi al caror dispret te onoreaza.
Pentru ca lucrurile au luat o intorsatura cu care nu pot fi in niciun caz de acord, imi autosuspend dreptul de a scrie. Pentru comunicare, rog numai PM.