206 - editii limitate cu dotari deosebite

Creat de costin_dsm12, Noiembrie 05, 2008, 05:25:27 P.M.

« precedentul - următorul »

0 Membri și 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

costin_dsm12

Dragul meu Gheko, dupa multe cautari prin arhiva mea, in sfarsit am gasit si pot sa te felicit: Esti fericitul posesor al unui foarte rar 206, si anume Roland Garros. S-au produs doar in culoarea Vert Innsbruck, Radio-casetofon, aer conditionat automat monozona, tapiterie crem combinata(piele intoararsa si piele normala). Am sa mai studiez masinuta asta si am sa vin cu detalii.

Datorita faptului ca la noi in tara s-au vandut doar 4 exemplare, nu am stiut ca au si pavilion vitrat, mai ales ca ele s-au produs in anii 1999 si 2000.

In privinta scaunelor incalzite, ar trebui sa ai doua butoane intre scaune chiar in dreapta franei de mana.
206 HDi, Nature will remember.

Gheko

#16
Intre scaune nu am decat butoane dela geamurile fata/spate si de la oglinzi, si chiar acolo e mufa aceea de care ziceam. Astept mai multe detalii, si eu am cautat dar nu am gasit nimic concludent. A si merci de culoare chiar nu stiam de care e exact, am vopsit ceva si spraiul pe care l-am luat era verde polinezia si era la fel.

costin_dsm12

Cu multa placere, cautand informatii despre Roland Garros am realizat ca este unul si in Iasi, a unui prieten care este plecat de ceva ani in state si tine masina in garaj.
Cand el se lauda cu minunatia lui de masina, nici macar nu l-am bagat in seama, am zis ca e inca un 206, mai ales ca are motorizare de 1.4i 75 CP.
206 HDi, Nature will remember.

Gheko

#18
Mai zicea cineva pe aici pe forum ca e un Peugeot la pret de A3 dar sa nu uitam ca totusi e un 206, de parca 206-le ar fi eu stiu ce jaf, in fine eu unu sunt destul de multumit, nu pot spune foarte multumit deoarece consumul urban e umpic cam mare pentru o masina asa mica dar motorul e mic si caroseria e destul de grea nu mai stiu exact parca are 1289 de kg. A si ce e tare la masina mea e fabricata in 2000 la Ryton conform sitului unde vezi data si locatia, la RAR au scris 2001 si ea a fost prima oara inmatriculata la sfarsitul lui noiembrie 2002.

asterisc

Sa fie asa greu? Al meu 206 cu aceiasi motorizare si AC are 995kg (in talon).
Reality is for those who can't face Science Fiction

costin_dsm12

#20
Pentru motorizarea 1.4i greutatea la gol este de 1025 kg in functie de codul motorului(3 generatii sau serii de motoare de 1.4i s-au montat pe 206, din ce stiu eu) si poate ajunge la 1085 kg tot la gol.

Am gasit si comenzile scaunelor incalzite pentru 206 cu 3 sau 5 usi(in italiana, mai caut si in engleza  :biggrin: ).

Citat din: Gheko din Noiembrie 07, 2008, 05:41:11 P.M.
..... A si ce e tare la masina mea e fabricata in 2000 la Ryton conform sitului unde vezi data si locatia, la RAR au scris 2001 si ea a fost prima oara inmatriculata la sfarsitul lui noiembrie 2002.

Daca masina a fost fabricata la sfarsitul anului 2000, atunci in cartea de identitate se trece ca an de fabricatie anul urmator, adica 2001. De inmatriculat poti sa o inmatriculezi si dupa 3 ani, nu are importanta.
206 HDi, Nature will remember.

Gheko

Da la mine lipsesc alea, intre scaune in locul butoanelor am ca un sertaras nu stiu cum sa zic pentru bani marunti :) , si da am gresit la greutate 1025 are, scuze. Corect cu inmatricularea dar eu mam referit ca un lucru bun ca e masina destul de noua.

turbojack

206 Roland Garros este urmasul direct al lui 205 Roland Garros,care s-a produs in aceeasi culoare verde.



costin_dsm12

Superb si 205 Roland Garros, pacat ca 207 nu a avut parte de acelasi succes.
206 HDi, Nature will remember.

turbojack

O mica adaugire.
205 Roland Garros,avea plafonul retractabil. ;)
La 206 si 207 este fix.


costin_dsm12

#26
Din cate stiu eu, acel sistem este doar trapa, fara a avea sticla in continuarea ei. In imaginile prezentate de tine, eu banui ca este vorba de folie neagra pusa pe tabla. Spun asta pentru ca cei de la Peugeot nu au montat nici-o data antena pe pavilionul vitrat.
206 HDi, Nature will remember.

pufiman

Dap, asa ceva am vazut si eu in Cluj, arata putin ciudat din fata cu plafonul bombat.
Horatiu
Peugeot 206 1.4 HDI | 4 usi | 2002 | Mp3 Player Blaupunkt (stie sa cante numai ROCK :naughty:  )| boxe fata Magnat Bull Power 1630 55W RMS | boxe spate Panasonic CJ-DA1323N 45 RMS

Gheko

 Subscriu la ce a zis costin_dsm12, la mine antena este pe tabla nu pe sticla.