3008 - Primele impresii

Creat de Gabriel, Decembrie 22, 2008, 01:59:19 A.M.

« precedentul - următorul »

0 Membri și 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Gabriel

Deoarece Peugeot 3008 a devenit o certitudine am creat o cegorie pentru el. Pentru inceput ne vom face o prima impresie dupa fotografii, mai tarziu, dupa lansare, sper sa avem si membri posesori de asa ceva.











adioperator

Sa fiu sincer exteriorul nu prea ma incanta dar nu de putine ori sa intamplat ca in realitate sa arate mai bine decat in poze :D La interior vad ceasurile de bord si blocul de comanda climatizare identic cu cele de la 308, arhicunoscutul radiocd RD4. Acum nu stiu in ce clasa incadreaza peugeotul masina: Mini SUV sau MPV?
Respect participanÅ£ilor la trafic care semnalizeazĂ„Æ’ prezenÅ£a radarului.


Gabriel

MIe imi place. Sincer. E un MPV dar are o forma dinamica si originala care pastreaza caracterul Peugeot. Uitati-va la blocurile optice spate. INteriorul promite mult spatiu si spun asta uitanda-ma la consola centrala. Orientarea bordului catre sofer e o chestie care n-am mai vazut-o de mult la Peugeot.

Cloud no.75

Interiorul imi place mult, pare sportiv, dar exteriorul...necesita obisnuinta. E urias stalpul C, din prima impresie strica volumetrica masinii si da niste unghiuri moarte uriase.
Poate e chestie de obisnuinta designul, dar...parca Koleos e mai legat
"And still I stand this very day/ With this burning wish to fly away.../ ...I'm still looking, looking for the summer..."




Gabriel

Se anunta a fi o masina foarte practica. Nu cred ca va avea deschidere separata a lunetei dar portbagajul se deschide din doua bucati.
Stopurile imi plac mult. Mai ramane sa le vad si aprinse.

Vlad01

La prima impresie nu pot sa spun ca imi place la nebunie, dar cine stie, cum zice @dadu poate arata mai bine in realitate decat in poze. Interiorul mi se pare ok, cu exteriorul o sa imi ia ceva timp sa ma dumiresc. Sper ca odata cu lansarea acestuia Peugeot sa isi imbunatateasca gama de motorizari diesel, desi pana la 408 nu prea cred ca vor misca ceva  :001_unsure:.

tnt

Farurile imi lasa impresia ca e Ford. Blocurile optice spate nu imi plac.. Dar interiorul ma face curios. Nu ma incanta prea tare masinuta.. ramane sa o vad pe viu. 4007 din poze parea super, iar cand l-am vazut in realitate imi venea sa fug. Asa ca.. 3008 macar are interior de Peugeot  :001_cool:

Gabriel

#7
De acum 3008 e oficial.

Galeria foto completa o puteti vedea aici.
Ce-mi place mie cel mai tare si mai tare la 3008:

N-am mai vazut la nici o masina tipul asta de modularitate


Un interior Peugeot 100%. Butoanele ca cele de la avioane sunt demne de un Saab si arata fenomenal.


Contorl al tractiunii avansat


Un head up display cum n-am mai vazut la nimeni.


Daca ma intrebati pe mine, cel putin din poze, asta este cel mai tare interior de Peugeot, si daca nu m-as fi urcat in Aston Martin as fi zis ca e cel mai tare interior de masina. Cred ca masina asta va deveni etalonul clasei.

Mai multe informatii in comunicatul de presa de aici

Kman

Din ce vad in poze pot sa spun ca imi place al naiba de mult.
Ca dimensiuni e mai mic ca sw-ul pe care il conduc acum, exceptand inaltimea.
Interiorul e chiar bestial, mai putin imi plac gurile de ventilatie centrale.
Din punct de vedere al grupurilor motpropulsoare vad ca Peugeot a mai scos capul in lume:
-1.6 hdi cu manuala in 6 trepte si cu BMP6
-2.0 hdi cu 6 trepte manuala si un porsche triptonic secventiala tot in 6 trepte (yammmi)
-1.6 THP , care va fi imbunatatit ulterior la 156 cp cu o cutie manuala in 6 trepte
-1.6 VYi de 120 cp si cuite in 5 trepte (asta chiar nu stiu ce cauta pe masina asta)
In privinta tractiuni 4x4 vad ca se poate opta, dar numai in varinata hibrida, cu un motor electric pentru rotile din spate, care dezvolta si el 38 cp. In rest trectiune fata, dar cu un program de control al tractiunii inteligent.
Suna din ce in ce mai promitator si sper ca preturile sa fie undeva intre 22 000 - 35 000 euroi, ca altfel mai bine iti iei VolvoXC60 daca tot iti doresti genul asta de masina.

turbojack

Bordul arata magnific.
O combinatie intre un bord de WRC (butoanele dispuse liniar) si unul hi-tech.N-am inteles ce este cu toarta dispusa in dreapta schimbatorului.Frana de mana? :confused1:
Din pacate au lasat traditionala cheie ce se invarte in butuc. :001_huh:

tnt

Nu e frana de mana turbo, daca bordul e din WRC.. de toarta aia se tine copilotul  :001_tt2:

Super interiorul si detaliile tehnice. De departe cel mai reusit model de la Peugeot la capitolul asta. Despre design-ul exterior ma abtin pana il vad live.

Gabriel

Frana de mana e automata.
Chestii noi, nemaivazute le leul francez:
- Head Up Display
- Distance Alert
- Automatic electric parking brake
- Hill Assist
- Dynamic Roll Control
- Grip Control

Am impresia ca si sistemul multimedia este nou.

costin_dsm12

Chiar foarte frumos interiorul, o combinatie intre stilul anilor "90 si cel ar anilor nostri. Pare ca totul este la indemana si foarte usor de intuit. Spre deosebire de "organizarea" interioara a lui 4007, 3008 chiar se inscrie in liniile de design al Peugeot.
Tot ce imi pot dori acum este sa ajunga si la noi in tara.
206 HDi, Nature will remember.

Kman

O sa ajunga si la noi in tara cu siguranta.
Problema e la ce bani va ajunge.
Manarul acela din tunelul median sugereaza o masina veritabila de off-road (adica bai copilotule ia de te tine bine ca pe unde o sa hurducaim noi...), ceea ce nu este si oricum nu cred ca se tintea catre off-road. Este o masina pentru asfalt cu mici escapade in afara lui, dar mare atentie, caci pentru escapade sunt necesare gume M+S.
Cu aparitia acestei masini se rezolva si dilema mea:Ce model mi-as achizitiona de la Peugeot.
Parca si ma si vad cu un 2.0hdi hybrid de 200 Cp cu cutia Porsche triptronic secventiala....ehhee...vise tata, vise..

costin_dsm12

Daca luam in calcul discutiile din "Politica importatorului ..." cred ca va ajunge un hibrid intre masina din poze si cea de la vanzare. Parca vad ca modularitatea port-bagajului va fi alta, consola dintre scaune va dispare(vezi noul Partner), nu va avea manere de sustinere spate  :cursing:(vezi 206,207, etc.) si multe altele.
@K, din ceea descrii tu, cu siguranta va fi ultimul sau pen-ultimul nivel de echipare si am o presimtire ca va sari bine de 30.000 de euroi.

Una peste alta din ce scrie presa si forumurile din afara(romaniei) se pare ca va fi un succes, ramane de vazut ce va fi la noi.
206 HDi, Nature will remember.