Peugeot 307 speed up 136 cp

Creat de dinamoboy2005, Ianuarie 22, 2009, 05:31:39 P.M.

« precedentul - următorul »

0 Membri și 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

dinamoboy2005

Salut.am un peugeot sped up 2.0 HDI, 136 CP si  as vrea sa stiu cum e recomandat sa o conduc. Sportiv sau normal ? :confused1: De obicei schim sun 2500rpm pt a reduce consumul.  


Vlad01 edit: Majuscule la inceputul propozitiilor si gramatica. Te rog sa citesti Regulamentul.

Vlad01

Prin schimbatul sub 2500RPM risti sa scurtezi drastic durata de viata a turbinei. Recomandat este sa schimbi la 2500+ RPM, asta daca tii la integritatea motorului tau. Mergi la consum, economisesti maxim 1-2 litri la 100km si distrugi turbina. Iti recomand regimul care il aplic motorasului meu:

La rece:
-nu se accelereaza brusc deloc!
-nu se trece de 2400RPM pana cand temperatura apei ajunge la 80-90 grade

La cald:
-nu se accelereaza brusc inainte de ~2000rpm (asta este turatia de unde incepe turbina sa lucreze)
-poti sa-l duci linistit pana la 4000RPM la nevoie, eu in general schimb cam la 3000-3200RPM

Daca circuli mult in oras, din cand in cand mai merge si un regim constant la 3800-4000RPM pe o distanta scurta, pentru o mai buna circulatie a uleiului la interior, cu cat turatia creste, creste si nivelul ungerii. Daca mai este ceva important de spus, si am omis, vor adauga colegii de forum  :001_smile:.

Exploatare placuta! Sa stii ca multi si-ar fi dorit motorasul care il ai tu sub capota, mai ales pe 307. Este o versiune oarecum de top, si merita sa te bucuri de el exploatandu-l corect!

tnt

Imi explica si mie cineva care e treaba cu "speed up"? E un nivel de echipare? Sau ce e, ca e prima data cand aud de asa ceva.

Radon

#3
Avand in vedere caracterul relativ al notiunilor de "sportiv" si "normal" am considerat inutil poll-ul, drept pentru care l-am sters. Ramane sa dezbatem problema deschisa de noul nostru coleg.

P.S. Greu, greu, dar am gasit ceav si despre speed'up. Se pare ca a fost o denumire data unui model mai sportiv din gama 307. O dovada ca exista si ca nu e doar o greseala gasiti aici.

dinamoboy2005

Merci fain.Chiar nu stiam exact cum sa o conduc sau mai bine zis cum sa o explotez  mai bine. :001_tt1:  Chiar imi place acest forum.