Frane "ecologice"

Creat de a_mic, Februarie 26, 2007, 08:55:17 A.M.

« precedentul - următorul »

0 Membri și 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

a_mic

Am discutat si pe forumul vechi si, in parte, si pe acesta (dar, in alte locuri) despre zgomotele care apar in trenul de rulare in anumite momente la franare. Am mai discutat despre ceea ce se intampla atunci cand masina ia o pauza. In completare la cele spuse/scrise, am sa va descriu un experiment involuntar traversat de mine cu Matizul, posesor de placute ecologice.
Masina a fost neutilizata toata luna ianuarie si peste 20 de zile ale lunii februarie, dupa care a reintrat "in sarcina".
Constatari:
1. zgomotul franelor la prima utilizare a depasit cadrul anuntat de "huruit" devenind mai aproape de "bubuit" :)
2. zgomotul franelor a persistat dincolo de a douazecea franare si persista sub forma unui zgomot consistent chiar si astazi dupa 130 km de oras
3. in prima zi de utilizare, pe langa zgomotul intens, am mai perceput ceea ce se numeste "franare intermitenta", adica frana ciclica.
Motivele sunt deja cunoscute si nu trebuie sa ingrijoreze pe nimeni:
a) oxidarea placutelor si a discului
b) absenta azbestului din compozitia placutei si care are rol lubrifiant
c) privitor la tendinta de ciclicitate a intensitatii franarii, este vorba de depuneri de rugina pe disc in grosimi mai mari si mai mici astfel incat presiunea exercitata de placuta pe disc devine variabila si repetitiva
In aceasta lume ai ocazia sa cunosti oameni cu a caror prietenie te poti mandri dar, si mai multi al caror dispret te onoreaza.
Pentru ca lucrurile au luat o intorsatura cu care nu pot fi in niciun caz de acord, imi autosuspend dreptul de a scrie. Pentru comunicare, rog numai PM.

Cloud no.75

1 singura chestie, totusi: sper, pentru binele buzunarului tau ca primele franari nu au fost unele violente sau bruste ci au avut mai mult caracter de "mangaiere" a discului cu placutele...

daca nu a fost asa, ai ca rezultat un set de discuri fata cu urme adanci in ele, numai bune de a fi schimbate.
"And still I stand this very day/ With this burning wish to fly away.../ ...I'm still looking, looking for the summer..."




a_mic

corect spus, NOR ! Am fost foarte atent cu ele pentru ca stiu ca in aceste conditii sunt foarte sensibile.
In aceasta lume ai ocazia sa cunosti oameni cu a caror prietenie te poti mandri dar, si mai multi al caror dispret te onoreaza.
Pentru ca lucrurile au luat o intorsatura cu care nu pot fi in niciun caz de acord, imi autosuspend dreptul de a scrie. Pentru comunicare, rog numai PM.