308 vs concurenta

Creat de Kman, Februarie 24, 2009, 04:19:42 P.M.

« precedentul - următorul »

0 Membri și 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Col

#15
Si mie imi place Peugeot 308 si il prefer concurentei, din cauza simbolului si design-ului exterior, deoarece eu in primul rand ma uit la cum arata.
Din punct de vedere tehnic, nu cred sa fie deosebiri chiar atat de mari intre Peogeot 308 si celelalte masini din aceeasi categorie, dar diferenta dintre aspectele lor exterioare este semnificativa.

SportWagon

Nu am vzut nici mo ALFA in comparativ si 147 char e merita citata.
PS Am vazut cum va arata noua compata ALFA. SUUUPER !!!
Ofer consultanta in domeniul auto,

sw tm

Ca o parere personala prefer peugeotul pentru senzatie "calda" la volan comparativ cu una "terna" pe un golf.
Subiectivism pur! :oops:

Kman

Hai ca am ajunsara pe aratura!!
Un lucru e clar. Se pare ca lumea a ajuns la un acord in ceea ce il priveste pe 308. E frumos, e spatios, e ok ca tren de rulare, are si 2 motoare bune (1.6hdi si 1.6 thp), dar e scump si greu configurabil, ca sa nu mai zic ca ihi lipseste volanul de piele (sic)!

sw tm

Eu nu am zis ca e frumos!
Formele prea sculptate sunt cam exagerate. 307 la vremea lui a fost ceva interesant, 308 e prea socant. Iar fundul sw-ului mai ca nu aduce cu megane 2 ( exagerand putin, ala era urat ca  :censored: ). Renault a inteles ca a sarit calu' si megane 3 arata mult mai bine. Sa speram ca si altii au invatat ceva. Genul de masina iti place sau o urasti nu prea face volume de vanzari!
Eu unul nu imi iau 308! :001_tt2:

PS
Pe aratura nu cred ca e drumul ideal sa incerci un 308!
Poate doar daca-i mai pui un zero ( 3008 )

Gabriel

Mie personal Meganul nou nu-mi place. Interiorul e ok, se apropie de 308 ca si calitate, ergonomia pare buna, dar la exterior parca e desenat de tehnicieni.

sw tm

N-am zis ca-mi place...doar ca e mai reusit decat precedentul ( desi nu era prea greu...)

Cloud no.75

Revenind la topic: am luat si eu revista si prima chestie, am citit comparativul. Vreau sa va spun ca dupa foarte multi ani de MasterTeste AMS facute de nemti, pentru prima data sunt absolut de acord cu ce se spune despre masinile pe care am reusit sa le conduc si eu. Despre restul nu ma pot pronunta.

Inca ceva: Mi-a placut la nebunie ca au desfiintat Bravo (pe buna dreptate, exceptand motorul si designul exterior e varza): directie proasta, fara feeling, ergonimie proasta, materiale slabe, finisari slabe, faruri foarte slabe... Ha ! (ce bine imi pare)
"And still I stand this very day/ With this burning wish to fly away.../ ...I'm still looking, looking for the summer..."




Kman

Eu nu stiu cum te impaci tu sa conduci o masina premianta si apoi sa te urci in penultima clasata ?!

Gabriel

Am facut cateva ste de km cu un Opel Astra 1.7 CDTI 100CP. Prima impresie: tractor in toata regula tata. Motorul ala n-are nimic rafinat in el. La relanti face ce un tractor iar la aceleratii turbina suiera de parca te insoteste in permanenta masina politiei. Interiorul e inghesuit cu putine spatii de depozitare si o ergonomie de 2 lei. Bordul vine prea aproape de ocupantii locurilor din fata si creaza o senzatie de claustrofobie groaznica. Scaunele fata sunt prea tari iar bacheta spate prea lata. Suspensia e prea tare ca sa amortizeze vre-un damb in schimb pe curbe se inclina nepermis de mult. Cei 100CP ii simti pe o plaja prea scurta de turatii si, ca la orice dieselar, mesteci in cutie in permanenta.
Asta nu e masina care sa rivalizeze in vre-un fel cu 308 HDi. 

Cloud no.75

De acord cu Gabi referitor la Opel. De altfel, Astra e masina celor ce au ca melodie preferata aia cu: "I'll do it like a truck" :clap:

@K-man: greu, tata, greu rau. Dupa un weekend cu 308, azi dimineata cand m-am suit in Bravo am vrut sa intru in tramvai si sa o fac dauna totala, sa scap de o grija. Cu toate ca are 5 stele, mi-era frica sa nu ma fac si pe mine dauna totala, asa ca am renuntat
"And still I stand this very day/ With this burning wish to fly away.../ ...I'm still looking, looking for the summer..."




theprince

Citat din: Gabriel (BeeJay) din Februarie 25, 2009, 12:06:56 A.M.
Nu stiu cum sunteti voi dar in marea majoritate a masinilor Peugeot sau Citroen in care m-am urcat m-am simtit bine. Cel putin 308 mi se potriveste ca o manusa. Golful mi se pare al naibii de claustrofob.
Si da Cloud, 308 e scump, ca daca nu era poate aveam si eu unul acum. Astept cu nerabdare RCZ-ul.

Subscriu la cele spuse de tine, referitor la claustrofobie. Nu voi comenta pozitia la volan, pentru ca mie imi place sa merg cu scaunul tras cat mai in fata, iar pozitia picioarelor mi se pare asemanatoare. In schimb, locul din dreapta de la golf... ma simteam ca si cum as fi la mine in masina la volan. Pai eu cand vreau sa ma relaxez si las pe altcineva sa conduca, stiu sigur ca o voi face, cand ma asez pe "sezlongul" aflat in dreapta soferului. Si nici nu e nevoie sa il deranjez pe cel din spate ca sa pot sa stau eu confortabil in fata. Bine, eu am doar 1.80 inaltime si vreo 95 de kg.  :001_tongue:
Referitor la pret, nu sunt eu asa de bine pus la punct ca voi, dar golful de care pomeneam mai sus (golf V), a costat aproape 20.000 de euro (octombrie, anul trecut) si are in plus fata de masina mea (307sw, in aprilie face trei ani): guri de aerisire ale climei bizonale si pentru pasagerii din spate, cruise control, asistenta la parcare cu spatele (intre timp mi-am pus si eu) si cred ca are si airbagurile laterale pentru pasagerii din fata. Motorul este 1.4 TSI, 140cp, cutie de viteze manuala, 6+1 (masina mea are 1.6l, 110cp, manuala 5+1)
Asadar, foarte ieftin nu mi se pare nici golful. Adaugand asta la faptul ca, pentru mine, golful este o masina pentru copii teribilisti si nici nu imi place ca design (bine, mie de la vw, dintre masinile accesibile ca pret, nu mi-a placut decat passatul), concluzia e una singura - voi ramane in continuare fidel leutului. :001_tt1: