Peugeot 407 vs Volvo S60/V50

Creat de claudiu,, Aprilie 15, 2009, 01:32:16 A.M.

« precedentul - următorul »

0 Membri și 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

claudiu,

       Vazand ca pe piata uzatului 407 si S60/V50 sunt cam la acelasi pret,voi ce pareri aveti? Calitate,,fiabilitate,calitati,defecte? Ma-ar interesa parerea voastra pentru o achizitie in viitorul apropiat.

g33k

Inainte de a-mi lua Peugeot, mi se pusese pata pe Volvo s60. Asa ca am luat la puricat forumurile. Ceea ce am citit pe acolo m-a dezumflat (probleme cu masinile si probleme si mai mari cu service-urile). Era un tip care isi musca degetele pt ca-si luase s60 nou si a experimentat numai probleme cu el. Si cam la aceeasi bani putea sa isi ia Audi A6. Se pare ca motoarele sunt de la Renault.
Acum, ce sa zic, decizia iti apartine, iti sugerez sa cauti si tu pe forumurile volvo, sa vezi ce probleme au ei cu S60-ul.

claudiu,

      Ok,mersi mult!! O sa caut pe forumurile de la volvo.

Vlad01

Eu am auzit lucruri bune despre Volvo. Daca e la o adica si despre Peugeot numai de rau se aude, daca ar fi sa ne luam dupa restul lumii. Mie imi plac ambele modele si S60 si V50. Iar pe V50 se gasesc motorizarile HDi de la PSA-Ford ;). Eu mi-am luat 407, ca l-am luat foarte ieftin. Poate daca mai aveam ceva bani ma mai gandeam si la alte variante  :001_smile:.

claudiu,

#4
    Pai tocmai de asta sunt curios sa aud unele opinii, pentru ca un prieten are un S60 si zice ca ii multumit de el!!! Am fost si eu de vreo 2 ori cu el si pare foarte robusta, se infinge bine cand o calci, materialele interioare par optime.Astept sugestii in continuare daca cineva le cunoaste mai bine.
    Am vazut ca au si niste motoare bune si destul de puternice de 185 cp.

Vlad01

Da, dieselul de 2.4 litri de pe S60 dezvolta 185cp.

sw tm

Volvo cu siguranta!
Problema ce poate sa apara consta in faptul ca aceste modele se fabrica in Olanda intr-o fabrica comuna cu Mitsubishi.

claudiu,

         Poate Volvo este superioara dar cam la 9.000-10.000 euro ,407 o gasesc mult mai tanara adica din 2005-2006 si ceva mai bine dotata si cu ceva km mai putini, decat un volvo care il gasesc cam din 2003-2004.

Dior


  Cred ca 407-ele e mai sportiv. Daca alegi un motor v6 te "pricopsesti" si cu suspensii sport pe 9 nivele, multi cp si consum bun(la diesel)

Don Juan de Husi

Apreciez S-60 ca pe o masina buna,dar sincer nu imi transmite nimic, e cam rece. Design-ul interior si exterior mi se pare clar superior la 407. Motorizarea de 2l de 136 cp e destul de sportiva si fiabila zic eu. Daca iti trebuie mai multa sportivitate alegi un 2.7 Hdi V6 (cu care personal nu am mers).
Doamne,vino Doamne... sa vezi ce-a mai ramas din oameni...

Valy

#10
Sincer, eu am un Peugeot de abia l-am luat. Un 407. Sunt foarte multumit de el :clap:

Apropo am avut Volvo S60. Foarte rigid sa stii! Zici ca, cade ceva peste tine daca iei o groapa. Eu de asta l-am dat si in plus aveam si motor 2.4 T benzina 200cp si consuma cam 16. Asa ca treaba ta, eu am patit-si nu imi mai trebuie;)

turbojack

2.4T este o motorizare sport cu setari ale suspensiei corespunzatoare,adica mai dure.
Un S60 cu optimizare confort este cu totul altceva .

Dior


Daca vrei sportivitate dintre cele doua marci alegi clar S60 R care cu 300cp si mai ales cu AWD face un 407 de oricare ar fi el de plange :D
  Singura sansa e sa tunezi un 2.7hdi pe la 250-270(cu chip) si atunci ai o lupta interesanta. Dar pentru mine AWD-ul e mai important decat orice altceva.