Raza actiune faza scurta

Creat de Vlad01, Ianuarie 12, 2010, 05:34:58 P.M.

« precedentul - următorul »

0 Membri și 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Vlad01

Mi s-a ars la 307 un bec de faza scurta si le-am inlocuit ambele, sa fie la fel lumina. Am achizitionat becuri Osram. Stiu ca suna ca o intrebare tampita, dar exista vreun mod anume in care trebuiesc fixate? Nu de alta dar acum imi bat foarte jos farurile, mai mult in fata masinii decat in departare, iar butonul de reglaj din habitaclu e setat pe pozitia 0. V-as fi foarte recunoscator sa ma lamuriti care e treaba. Merci anticipat.

Radon

Eu deja am eperienta la schimbat becuri de faza scurta, si din experienta iti spun ca fiecare bec "bate" altfel. Cred ca tine si de modul in care se fixeaza in locasul lui, dar si de micile imperfectiuni din fabricatie, banuiala mea e ca nu ies toate la fel de "drepte" ca sa zic asa. Eu inca n-am reusit sa gasesc o solutie la aceasta problema, asa ca incerc sa ma adaptez de fiecare data noii "raze de actiune".
Pe de alta parte, la rata de schimb la care am ajuns, am renuntat sa mai pun becuri de firma, scumpe. Tin la fel de putin ca si cele de duzina, cumparate din real,-

Vlad01

Da, am observat asta cand am luat pt 407 niste becuri no name. Dar dupa ce le-am pus cele Osram s-a rezolvat situatia. In schimb, la 307 vad ca nu e asa  :001_unsure:.

SportWagon

Montajul lor a fost facut corect? Au o cheie de pozitionae care trebuie respectata altfel rezultatul poate fi cel descris de tine daca scaderea distantei e asa drastica.
Ofer consultanta in domeniul auto,

Vlad01

Le-am montat personal, deci nu garantez corectitudinea operatiunii. Vreun manual in romana/engleza pentru 307 gasesc pe undeva?

Radon

In ceea ce ma priveste pot garanta respectarea pozitiei cheii, de altfel, daca nu se respecta am mari dubii ca se poate monta becul defel. Decat poate cu un ciocan mai mare.

SportWagon

Nu ai nevoie de manual, becul are flansa cu o anumita forma care intra in ghidajul faruki, H1 discul e taiat pe o coarda de cerc, H7 are trei aripioare si de asemenea discul e taiat.
Ofer consultanta in domeniul auto,

Kman

Nu intra decat intr-o singura pozitie. Cel putin la 307 ca la restul nu ma pricep.
Vlad incearca si un regalj de faruri.

Radon

Da, incearca un reglaj de faruri. Iti garantez ca la urmatorul bec schimbat o vei face iar. Parerea mea... nu merita efortul. Mai degraba incearca sa-l mai scoti si sa-l montezi din nou, vei nimeri cu siguranta o alta pozitie. Pana la urma poate reusesti sa-l montezi intr-o pozitie cat de cat convenabila.

SportWagon

Cu becul in far si capacul nemomntat rasuceste citeva grade (minute) cit iti permite becul in locas poate obtii o imbunatatire.
Oricum raza de actiune e masurata inginereste sau e o estimnare subiectiva.
Pt eficienta farurilor iti recomand PHILIPS EXTREM POWER SAU POWER TO NIGHT GT 150.
Eu am xenon pe scurta si xtrm power pe lunga si la lunga se mentine aprinse xenoanele.
Mai nou am montat led-uri bright (4 buc 3 mm diam, specuial facute) in locul becurilor pe pozitie (aveam blue vision W5W si tot erau galbene in raport cu xenon-ul).
Tot blue vision W5W am montat in toate plafonierele siarata mai bine (lumina subiectiv mai alba) decit cele clasice.
Pe frine/pozitie, semnalizatoare si ceata spate am VISION PLUS cu aprindere maiu rapida si 50% morelight.
Ofer consultanta in domeniul auto,

Vlad01

Citat din: K-man din Ianuarie 13, 2010, 07:19:46 A.M.
Nu intra decat intr-o singura pozitie. Cel putin la 307 ca la restul nu ma pricep.
Vlad incearca si un regalj de faruri.
Sa stii ca le poti pune in mai multe pozitii. Le-am intors odata 45 de grade si aveam impresia ca bat bine, dar dupa ce a condus fratele meu masina mi-a zis ca bat aiurea, ca niste proiectoare, mai mult in fata masinii decat unde ar trebui, si mi-a zis ca a stat paralel cu alta masina la semafor si s-a uitat comparativ, si la 307 bateau mult mai jos pe masina din fata decat cele ale masinii cu care facea comparatia.

SportWagon

Daca ai becul care trebuie u intra corect decit intr-o singura pozitie.
Ofer consultanta in domeniul auto,

Radon

Lasa ma, ca la Cluj se poate!  :001_tt2:
Cel mai bun exemplu e nenea bok - the little engine that could! :cursing:

turbojack

#13
Citat din: 407SW din Ianuarie 13, 2010, 04:24:58 P.M.
Daca ai becul care trebuie u intra corect decit intr-o singura pozitie.
Dar daca esti "barbat" intra in orice pozitie fortand arcul de fixare.
Pozitia fiind foarte incomoda la montaj,verificati cu o oglinjoara mica imprumutata de la o "dameza" si o lanterna mica daca montajul s-a facut corect.

SportWagon

H1 si H7 sint relativ simetrice in jurul axei, diferent o fsce insa faptul ca in pozitia incorecta flansa lor le impiedica sa stea corect in axul longitudinal al farului.Verifica montajul lor.
Ofer consultanta in domeniul auto,