K-man:- 307 sw 110 Cp 1.6 E

Creat de Kman, Februarie 12, 2007, 09:41:24 A.M.

« precedentul - următorul »

0 Membri și 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Kman

Bon........tocmai ce am facut revizia de 2 ani ceea ce inseamna si sfarsitul perioadei de garantie. 31 000km la bord.
Mi-au schimbat filtrele uleiul si lichidul de frana. Din pacate am avut si o mica problem ce s-a rezolvat pe garantie.....capacul de plastic al filtrului de ulei sau asa ceva era spart.
Cred ca mi s-a schimbat si softul deoarece cand am luat masina data si ora erau modificate 01-01-01 era dat iar ora era si ea modificata.
Am dat vreo 515 lei pt vizita asta de 2 ani apoi m-am mutat la brokeri unde am mai scos 535 de lei pt prima rata Casco si RCA.
Scump domne scump sfarsitu asta de luna.
Apoi o vizita la Augsburg pt un H7 Blue Vision si ceva servetzele pt sters geamurile si bordul inca 70 de lei.
In acesti 2 ani cat am avut garantia mi-au schimbt capacul de plastic de la filtru de ulei si un rulment pe spate drapta care ziceau ei ca bate----eu i-am crezut.
In continuare pot spune cu mana pe inima ca sunt un norocos si ca am primit o gramada de masina pt 16.600 de euroi.
O sa o duc la spalat apoi ihi trag un polish de intretinere si ceara dupa care ihi schimbam si incaltarile de iarna cu cele de vara.

Cloud no.75

sa te tina tot la fel in continuare.

capacul ala de la filtru l-au crapat ei ca bizonii - au strans prea tare filtrul de ulei la montaj - la motoarele noastre nu se schimba tot filtrul, ci doar cartusul care sta intr-un suport de plastic cu surub. La strangere au crapat suportul...

despre soft, nu stiu ce sa zic, stiu doar ca resetarea aia iti apare ca urmare a faptului ca au deconectat bateria - sa nu faca scurt la operatiile facute. Resoftarea se face cu contactul pus.


Numai de bine coane ! - Mai am si eu pana in iulie garantie....
"And still I stand this very day/ With this burning wish to fly away.../ ...I'm still looking, looking for the summer..."




Kman

Merci de urari si tie la fel .  E posibil sa ai dreptate cu softu .Ma gandesc ca daca il schimbau automat trecea pe default ceea ce insemana lb franceza si altele, ori la mine o fost doar ora si data schimbate.
Am terminat si cu detailingu. I-am tras o "demachiare " cu polish finutz si poi i-am bagat un "fond de ten" - ceara solida- am frecat la ea de ma distrus. Mai fratilor e mai rau ca la sapa sau ca o pustoiaca de vreo 22 de ani hi hi..... ma dor toti muschetii

andrei

Salut !

Felicitari pt. tratamentul aplicat masinii,  respectele mele !

Acum ca a venit primavara, ma gandeam si eu la asa ceva. Stie cineva ceva despre baietii astia ?
http://www.expertdetailing.ro/ ?

Eu singur in primul rand nu as sti ce e de facut, si in al doilea rand probabil nu m-as incumeta...



Andrei
Peugeot 206 Starline, 1.6 HDI FAP, gris cendré, ESP, pack aluminium, 195/65/R15, Iulie 2006

Kman

@ andrei- ai la adresa aia tot ce trebe sa stii numa ca sunt cam scumputzi  baietzi. Ce am facut eu in fata blocului probabil ca ti iti cere vreo 70-80 euro daca nu mai mult

andrei

@kik

:D prima data nu intelegeam unde e problema, cand ai zis ca e scump - ca citisem 70-80 RON  :D

Da' acum ca vazui ca sunt euroi... ma mai gandesc.
Insa tot o sa vreau sa trec odata pe-acolo pe la ei sa ma lamuresc ce se intampla exact. Timp sa imi fac... Tin mult la masina, e prima mea masina, deh (oltcitul nu se pune - scuze a_mic) si inca am vise cum ca o sa ma tina mult si bine :) Ramane de vazut. La cat vad eu ca merg cu ea, probabil undeva ~ 15K pe an, probabil ca in 5-6 ani o sa fie ok, si merita si ea o atentie.


andrei
Peugeot 206 Starline, 1.6 HDI FAP, gris cendré, ESP, pack aluminium, 195/65/R15, Iulie 2006

Radon

Citat din: K-man din Martie 27, 2007, 04:48:31 P.M.
@ andrei- ai la adresa aia tot ce trebe sa stii numa ca sunt cam scumputzi  baietzi. Ce am facut eu in fata blocului probabil ca ti iti cere vreo 70-80 euro daca nu mai mult
unde mai pui ca nici body-building nu faci ! Ia uite la K-Man, daca trage cu bratu, are forta, taaaaata !

andrei

:) nu l-am cunoscut inca pe Kik... Poate ajung si eu intr-o sambata la casa poporului, am mai fost o singura data prin toamna, dar nu a fost prea multa lume si nu cunosteam pe nimeni.



Citat din: Radon din Martie 27, 2007, 11:45:25 P.M.
Citat din: K-man din Martie 27, 2007, 04:48:31 P.M.
@ andrei- ai la adresa aia tot ce trebe sa stii numa ca sunt cam scumputzi  baietzi. Ce am facut eu in fata blocului probabil ca ti iti cere vreo 70-80 euro daca nu mai mult
unde mai pui ca nici body-building nu faci ! Ia uite la K-Man, daca trage cu bratu, are forta, taaaaata !
Peugeot 206 Starline, 1.6 HDI FAP, gris cendré, ESP, pack aluminium, 195/65/R15, Iulie 2006

marius.v

Citat din: K-man din Martie 27, 2007, 01:31:38 P.M.
Merci de urari si tie la fel .  E posibil sa ai dreptate cu softu .Ma gandesc ca daca il schimbau automat trecea pe default ceea ce insemana lb franceza si altele, ori la mine o fost doar ora si data schimbate.
Am terminat si cu detailingu. I-am tras o "demachiare " cu polish finutz si poi i-am bagat un "fond de ten" - ceara solida- am frecat la ea de ma distrus. Mai fratilor e mai rau ca la sapa sau ca o pustoiaca de vreo 22 de ani hi hi..... ma dor toti muschetii
Eeee coane, batranete haine grele!
te asigur ca la o pustoaica de 22 de ani erai mai obosit da nu asa de fericit!
Sa nu-ti lasi nevestica sa se uite pe forum!
Condusul unui automobil este o chestiune de atitudine si de aptitudine

Kman

Azi cand mi-am schimbat jentile am reusit sa vad si eu in ce stare sunt palcutzele si discurile mele.
Sunt multumit. Pe placutze mai am cel putin 5-6 mm, iar discurile nu stiu daca s-au tocit 2 mm.
Am aruncat un ochean si la amortizoare si nu curg. Totul parea ok la o examinare vizuala.
Asa ca de zi incepem impreuna o noua etapa in juranul nostru: etapa Post Garantie.
Vreau bani de benzina si la druuuuum!!!

theprince

Ai zis ca ai facut ITPul inainte de expirarea garantiei. Unde l-ai facut, la Eurial?

Cloud no.75

da, se poate face in OTOPENI ITP la Eurial. se misca repede si e ok, dar sa-ti faci o programare in prealabil
"And still I stand this very day/ With this burning wish to fly away.../ ...I'm still looking, looking for the summer..."




Kman

Avand in vedere ca sunt intrat in al doilea an cu pejolica al meu si nu mai e in garnatie ma gandesc sa verific si eu instalatia climei. Nu am probleme cu clima imi functioneaza bine,dar o verificare nu cred ca strica.
Parca nu as merge la Eurial. Aveti si alte sugestii pentru Bucuresti? Ceva tarife?

Cloud no.75

Si la Sama se poate verifica, dar la bani tot acolo iesi ca la Eurial. Mergi in Otopeni ;)
"And still I stand this very day/ With this burning wish to fly away.../ ...I'm still looking, looking for the summer..."




Kman

Am aflat ca revizia la instalatia de aer conditionat se face la 3 ani sau la 60000 km asa ca deocamdata am sa merg si vara asta si poate in septembrie am sa fac o verificare.