Costuri exploatare

Creat de Radon, Februarie 12, 2007, 10:58:15 A.M.

« precedentul - următorul »

0 Membri și 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Mihai B

     Schimbat, ieri, doua becuri pozitie dreapta spate (in parcare) - un leu.  :001_tt2: Trebuia sa le schimb pe toate 4, dar nu am avut. Oricum o sa le schimb deoarece erau cam negre pe interior.

theprince

#121
Ee, si uite asa a implinit masina 50.000 de km... schiopatand. La propriu, caci a curs telescopul stanga spate. Cum citisem pe aici (parca turbo e cel cu scrierea) cum ca e bine sa le schimbi pe amandoua, chiar daca doar unul are probleme, asa am facut. Pentru a fi sigur ca nu mai are si altceva, le-am cerut baietilor de la MOTORACTIV Valcea (caci acolo am fost) sa imi faca un control de rampa. Nu prea au inteles ei ce le-am cerut, dar mi-au spus ca masina se prezinta bine, din punct de vedere mecanic (bucsi, pivoti etc) dar trebuie schimbate placutele de frana pe fata, pentru ca sunt uzate in proportie de peste 70% (dupa trei ani si jumatate - 50 de mii km., o fi uzura normala au ba?). Au mai constatat ca nu imi functioneaza corespunzator nici contactorul de frana. Rezultatul:
- amortizoare, doua bucati = 759 ron
- set placute frana = 235.02 ron
- contactor stop = 14.7 ron
- lavete industriale + consumabile = 12.61
- manopera mecanica = 204 ron
Am mai lasat inca 200 ron avans pentru "platina comanda conducator" deoarece, desi la ei nu s-a confirmat, eu stiu sigur ca imi face probleme.
Am avut mici neintelegeri cu privire la o lucrare in garantie. Dupa ce au vazut ca nu se poate repara display-ul de la senzorii de parcare, mi-au cerut actele doveditoare. Cand le-am aratat factura, au parut un pic descumpaniti dar apoi mi-au cerut si certificatul de garantie. Atunci le-am explicat ca baiatul care ii montase, la momentul respectiv, cand am cerut amanunte, a sustinut ca factura reprezinta garantia produsului si el nu trecuse nicio data in carnetul de garantie si prin urmare nu il aveam la mine. Pana la urma s-a rezolvat.

Tot asteptand remedierea acestei probleme cu reperatul in garantie, am tinut sa le explic si de ce prefer sa imi repar masina la ei, desi practic locuiesc la 10 minute de mers pe jos, de un service din Bucuresti. Le-am mai spus si ca exista discutii pe forumul nostru, al carui link este afisat pe luneta masinii, si ca ar fi bine pentru ei sa le citeasca, pentru a putea observa ce ar mai trebui schimbat, pentru o imbunatatire permanenta a calitatii serviciilor pe care le ofera. Nu stiu in ce masura au citit ce scriem noi pe aici, dar eu o sa insist si pe viitor, pentru ca asta este sansa noastra de a ne face auziti.

Mihai B

    Modul de comanda GMV (ventilator radiator racire apa) 118 lei.
    Piesa si diagnostic+manopera 268 lei.

   

gabiistancu

#123
Am facut revizia  de 45000km. Deoarece masina nu mai e in garantie, piesele le-am cumparat eu si am fost la un mecanic pe care-l cunosc, in Targoviste:
- ulei TOTAl Quartz 9000 5w40 - 150 ron
- filtru ulei MANN - 50 ron
- filtru polen MANN - 50 ron
- filtru motorina UNIFLUX -  84.49 ron ron - e destul de prost, insa il voi schimba cat de curand
- filtru aer MANN - 70 ron parca  (Desi masina are 45000 km si a fost a 3-a revizie cu schimb de filtre, mecanicul mi-a spus ca filtrul de aer nu a fost schimbat niciodata - reviziile fiind facute la Eurial Militari)
- placute frana spate - 120 ron
Manopera: 40 RON - am crezut ca nu inteleg bine  :biggrin:
Mi-a facut si o verificare generala si vor trebui inlocuite capetele de bara si completat antigelul.
TOTAL:  aproximativ 550 ron.
OFF: La Eurial as fi dat pe putin 11 milioane si n-as fi fost sigur ca-mi schimba toate filtrele.

SportWagon

#124
uleiul e cam scump
restu moca

Mod edit: mok sa scrii pe ce forumuri vrei tu, nu aici!
Ofer consultanta in domeniul auto,

vladx

#125
Va salut pe toti, sunt nou pe acest forum...
- de curand mai exact o luna sunt posesorul unui 307 1.6 benzina.
- am de gand sa schimb placutele si uleiul, as dorii ceva recomandari vis a vis de marca, service, si costuri aprox. daca se poate.
- masina este din 2005 are 24k si nu stiu daca sa ma gandesc si la distributie sau nu.

Multumesc.

Radon

Acest topic este dedicat comunicarii de catre posesorii de Peugeot a costurilor generate de diversele operatiuni efectuate asupra masinii, nu aici se pun intrebarile de genul celor puse de tine. Incearca sa identifici un topic deja existent sau sa deschizi un topic cu problemele care te intereseaza.

sw tm

Citat din: vladx din Ianuarie 20, 2010, 04:32:56 P.M.
1. va salut pe toti, sunt nou pe acest forum...

2. - masina este din 2005 are 24k si nu stiu daca sa ma gandesc si la distributie sau nu.

3. Multumesc.

1. Se vede...
2. Nu.
3. Cu placere.

SportWagon

Ofer consultanta in domeniul auto,

Vlad01

Hai bai nene acuma mai facem un forum imediat? Ne certam ca si copiii  :confused1:

sw tm

Nu inca...ne mai suportam unii pe altii. :001_tt2:

gabiistancu

Salut,
Ma apropii cu pasi repezi de 60000 km (Deocamdata am 48000, dar vreau sa le cumpar dinainte). Stiu ca la 60000 trebuie sa-i schimb chitul de accesorii. Ce piese contine acesta? Iar schimbul distributiei cand se face si ce presupune si acesta? Mersi anticipat.

Kman

Pentru accesorii se schimba cureaua de accesorii si rola.
La distributie se schimba cureaua de distributie si pompa apa.
Pentru piese intreba si la 407sw. Te poate ajuta sa iesi mai ieftin.

turbojack

Pentru distributie mai asteapta.Daca ai varsta de peste 5 ani ,dar kilometri sunt putini se inlocuieste doar cureaua.
La accesorii se schimba cand este nevoie  si nu la  kilometraj.
Intervalul oficial de schimb distributie este 240k km. ;)

gabiistancu

#134
Multumesc mult pentru raspunsuri. Probabil la urmatoarea revizie, mecanicul imi va spune daca este sau nu necesara schimbarea chitului de accesorii. Masina are 3 ani si 48000km, iar masina merge inca excelent, are doar problema cu airbagul, pe care sper sa o rezolv candva, cand ma voi incumeta sa-i lipesc acel fir. Am cerut o oferta de pret pentru niste producatori mai buni, dar n-am auzit de ei:
Curea  - 70 ron/buc disponibil producator Gates
Rola   - 145 ron/buc disponibil producator Ina
Ceva recomandari de producatori?