Revizii 206 - Diesel

Creat de 78ATI, Mai 29, 2007, 11:48:38 A.M.

« precedentul - următorul »

0 Membri și 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

78ATI

Buna tuturor! Ma gandeam la acest topic mai ales ca "acum ma arde si pe mine". Se vor implinii peste putin timp cei 20 000km, sau anul, cred ca primul va fi anul, de cand am achizitionat leul. Va trebuii sa ma prezint la revizia corespunzatoare. M-ar interesa sa aflu de la cei trecuti prin aceasta etapa, ce se verifica/schimba la aceasta etapa. Este bine de stiut pentru actualii/viitorii membrii, sa stie la ce sa se astepte.

Acum intrebarea mea. Se verifica/regleaza directia, unghiurile acesteia, partea de articulatii, respectiv arcuri/telescoape? Eu doresc sa imi "fac directia" ce trebuie sa fac pentru aceasta, se va include in revizie, sau va trebuii "comandata separat"?

We donñ€ℱt see things as they are. We see them as we are. (Anais Nin)

andrei

Si la mine se apropie, la mine fiind la 15.000 km.

La 9000 cand am facut vizita de garantie am schimbat tot, si ulei si filtre etc.

Dar din ce inteleg, nu te lasa sa stai langa ei la revizie, deci nu stiu ce o sa verifice acum la 15000.
Peugeot 206 Starline, 1.6 HDI FAP, gris cendré, ESP, pack aluminium, 195/65/R15, Iulie 2006

turbojack

Citat din: 78ATI din Mai 29, 2007, 11:48:38 A.M.
Acum intrebarea mea. Se verifica/regleaza directia, unghiurile acesteia, partea de articulatii, respectiv arcuri/telescoape? Eu doresc sa imi "fac directia" ce trebuie sa fac pentru aceasta, se va include in revizie, sau va trebuii "comandata separat"?
La prima revize se schimba filtrele: aer,motorina,polen si uleiul motor.Suplimentar se face o examinare vizuala motor.Orice altceva se face la cerere expresa.
Pentru directie poti face un test la orice alta firma,nu tine de garantie.O verificare a tutror rotilor computerizata ar fi binevenita,diagrama rezultata fiind o dovada de anomalii ale unghiurilor.

78ATI

Super, Turbojack, prompt ca de obicei. Imediat dupa revizie am sa merg cu rotile la echilibrat, si apoi am sa ma duc la un service pentru directie si rotiile spate. Acum ma interesez unde as putea face acest lucru foarte bine, in Timisoara.
Inca o data multumiri!
We donñ€ℱt see things as they are. We see them as we are. (Anais Nin)

mjustin

scuze de off topic DAR la HDI revizia nu este la 1 an sau 15.000 kmn? 20.000 km este la benzina!

78ATI

Prima revizie 1.4 HDI, la 20 000km, s-a schimbat ulei + filtru de ulei la MegaGrup Timisoara, pret final 275RON.
Pe urma personal am schimbat singur filtru de aer 45RON + un set nou de bit-uri Torx.
We donñ€ℱt see things as they are. We see them as we are. (Anais Nin)

vioarantai

Salutare tuturor!

Eu am un 206 HDI din 2000 cu motor baban de 1997 cmc.
Am grija de el ca de ochii din cap...dar nu gasesc si eu un service competent.
La Eurial numai dezamagiri...ce imi recomandati?
Multumesc!

a_mic

@vioaraintai
http://www.clubpeugeot.ro/site/index.php?option=com_smf&Itemid=72&topic=760.0

Uita-te aici, asta dupa ce-ti incasezi urarea "BUN VENIT !"  :001_smile:
In aceasta lume ai ocazia sa cunosti oameni cu a caror prietenie te poti mandri dar, si mai multi al caror dispret te onoreaza.
Pentru ca lucrurile au luat o intorsatura cu care nu pot fi in niciun caz de acord, imi autosuspend dreptul de a scrie. Pentru comunicare, rog numai PM.

pufiman

Citat din: 78ATI din Septembrie 10, 2007, 02:59:53 P.M.
Prima revizie 1.4 HDI, la 20 000km, s-a schimbat ulei + filtru de ulei la MegaGrup Timisoara, pret final 275RON.
Pe urma personal am schimbat singur filtru de aer 45RON + un set nou de bit-uri Torx.


I-ti recomand sa schimbi si filtrul de motorina, desi costa in jur de 200Ron
Horatiu
Peugeot 206 1.4 HDI | 4 usi | 2002 | Mp3 Player Blaupunkt (stie sa cante numai ROCK :naughty:  )| boxe fata Magnat Bull Power 1630 55W RMS | boxe spate Panasonic CJ-DA1323N 45 RMS

pufiman

Servus,
Ma gandeam sa-mi schimb si eu distributia la pisicuta mea: 1.4 HDI 2002 130k km, si vroiam sa va intreb cam care este pretul acestei operatiuni si la cat recomanda producatorul sa se faca acest schimb.
Horatiu
Peugeot 206 1.4 HDI | 4 usi | 2002 | Mp3 Player Blaupunkt (stie sa cante numai ROCK :naughty:  )| boxe fata Magnat Bull Power 1630 55W RMS | boxe spate Panasonic CJ-DA1323N 45 RMS

andrei

Eu m-am hotarat sa fac revizie de tip C, desi la rand ar fi o revizie de tip A. Se va intampla saptamana viitoare, o sa revin dupa cu detalii.

Masinuta a ajuns la 20.000 KM (lipsesc cateva zeci, e undeva la 19.9xx)
Peugeot 206 Starline, 1.6 HDI FAP, gris cendré, ESP, pack aluminium, 195/65/R15, Iulie 2006

mjustin

#11
Este mai scump ceea ce doreste pufiman sa faca(schimbarea distributiei la 130.000 km) fata de revizia tip C la 20.000 km care implica doar schimbarea lichidelor si a filtrelor.

Parca a_mic facuse revizia tip C (postul #51) dar fara distributie si era undeva in lurul sumei de 775 ron, dar nu in reteaua blue box.
La @pufiman s-ar adauga kit distributie si evident manopera adiacenta, astfel ca se va depasi pragul de 1000 ron.

andrei

La mine fiind inca in garantie va fi in reteaua Blue Box. Din cate stiu, nu implica distributie.

La revizia de tip C se schimba in plus fata de A: filtru aer, filtru combustibil si filtru polen. Cu un cost mai mare cu aproximativ 500 ron fata de A. (Revizia de tip A este aproximativ 400 ron, iar cea de tip C ajunge la aproximativ 900 ron.)

Ar mai fi si scutul metalic (vreau sa-l schimb pe cel de plastic), care cu tva, manopera etc ajunge spre 600 ron... Nu stiu daca o sa am banii astia, dar daca o sa ii am, schimb si scutul. Asta vad la fata locului, in functie de cum arata si asta de-acum.

Peugeot 206 Starline, 1.6 HDI FAP, gris cendré, ESP, pack aluminium, 195/65/R15, Iulie 2006

andrei


Dupa cum am promis, revin cu detalii: efectuat revizie tip C, cost 640 RON. Nu am mai schimbat si scutul, pt. ca arata bine cel vechi, de plastic. Mi s-a parut f. mic ca suprafata, ma asteptam sa fie cel putin dublu. Probabil o sa pun unul de tabla la toamna.

S-a mai descoperit nu-stiu-ce la roata dreapta-fata, dupa cum se descoperise si la cea stanga-fata acum cateva luni, la o vizita intermediara. Schimbat pe garantie.

Referitor la revizie, sunt destul de hotarat sa fac revizii de tip C de-acum incolo. Se schimba in plus niste filtre, de aer si de polen, la un cost suplimentar de ~ 200 RON. Cum cel de aer protejeaza motorul, am zis ca la ce praf este in tara asta a noastra, merita.
Peugeot 206 Starline, 1.6 HDI FAP, gris cendré, ESP, pack aluminium, 195/65/R15, Iulie 2006

a_mic

Daca stie cineva cat costa kit-ul de distributie la 206 diesel, m-ar face fericit sa-mi spuna. Nu de alta dar, cam in 15k ma asteapta si pe mine...
In aceasta lume ai ocazia sa cunosti oameni cu a caror prietenie te poti mandri dar, si mai multi al caror dispret te onoreaza.
Pentru ca lucrurile au luat o intorsatura cu care nu pot fi in niciun caz de acord, imi autosuspend dreptul de a scrie. Pentru comunicare, rog numai PM.