Revizii 206 - Benzina

Creat de 78ATI, Mai 29, 2007, 12:00:11 P.M.

« precedentul - următorul »

0 Membri și 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Lazarica

am si eu o problema,as vrea sa stiu unde pot curata injectoarele de pe un 206 1,4 benzina model 2006...sau unde pot macar sa le testez sa vad daca mai merg toate cum trebuie,imi trepideaza masina la relanti si cred ca de acolo e....oricum vreau sa le curat,daca stie cineva un service in bucuresti unde se pot curata,multumesc

Lazarica

caut si eu de cateva saptamani...sa imi arate si mie cineva sau sa imi spuna unde gasesc orificiul de umplere la cutia de viteze manuala la peugeot 206 benzina din 2006....nu exista nicaieri pe netul asta si nu mai pot de nervi...sa nu ma trimiteti pe 206gti.net ca acolo e o vrajeala nu exista pe 206 simplu asa ceva....deci a schimbat cineva uleiul la cutia de viteze ,pe unde se baga ulei....scurgerea am gasit-o...multumesc mult

costin_dsm12

Pe la senzorul de viteza. Se afla deasupra planetarei dreapta.
206 HDi, Nature will remember.

Lazarica

Nu inteleg unde..ce senzor de viteza.....cum arata....ce cheie trebuie la el....etc....

Gabriel

Pentru prima data de cand am Peugeot am ales sa fac revizia in afara retelei Peugeot. Am schimbat toate filtrele si uleiul si am efectuat o diagnoza. Ba chiar m-am jucat si eu cu aparatul de diagnoza care era in engleza nu in franceza si m-am descurcat binisor cu el. Am testat tot ce se putea testa si am calibrat un pic franele. Aparatul mi-a spus ca am oarece probleme la aprindere deci trebuiesc inlocuite bujiile.
In materie de revizie, mi-am ales personal toate filtrele, singura mea nemultire este ca n-am gasit un filtru polen cu carbon ci doar unul sintetic. Am trecut pe ulei Mobil 1 5W-30 ESP, principalul criteriu de alegere fiind cel ca nu avea eticheta cu limba romana deci nefiind produs cu destinatia Romania.

mjustin

Ce ai schimbat si la ce preturi? Poti recomanda locatia? Multumesc.
Constitutia Romaniei,
"Art.16. Egalitatea in drepturi
(1) Cetatenii sunt egali in fata legii,..., fara privilegii si fara discriminari.
(2) Nimeni nu este mai presus de lege."

Gabriel

#36
Filtrele nu sunt branduri cunoscute mie pana acum, le-am ales pe principiul ca erau produse in Germania (ALCO) cu exceptia celui de polen care e britanic. Puteam sa aleg si branduri cunoscute dar de cand cu globalizarea nu mai stii ce e in cutie.
Revizia cu totul (filtre, ulei, diagnoza si verificarea trenului de rulare) m-a costat 340 lei.
Locatia o recomand cu placere celor din zona cu specificatia ca e un service nou, inca in constructie.

john32

Citat din: Lazarica din Iulie 15, 2010, 07:38:52 P.M.
caut si eu de cateva saptamani...sa imi arate si mie cineva sau sa imi spuna unde gasesc orificiul de umplere la cutia de viteze manuala la peugeot 206 benzina din 2006....nu exista nicaieri pe netul asta si nu mai pot de nervi...sa nu ma trimiteti pe 206gti.net ca acolo e o vrajeala nu exista pe 206 simplu asa ceva....deci a schimbat cineva uleiul la cutia de viteze ,pe unde se baga ulei....scurgerea am gasit-o...multumesc mult


orificiul de unplere este chiar deasupra cutiei de viteze (sub baterie), se baga pe la sonda de marsarier (altele mai au un dop din plastic care se desfileteaza cu o cheie de 17)