Al Ei 207 oranje salamanque!!!

Creat de rara, Iunie 27, 2007, 04:44:15 P.M.

« precedentul - următorul »

0 Membri și 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Ovidiu

Citat din: rara din August 10, 2007, 09:56:40 A.M.
O impresie dupa aproape 900 km. Anvelopele Pirelli cu care vine echipata varianta trendy sunt destul de zgomotoase la rulare >:(.
Pirelli??? A noastra are Good Year GT3! Si e tot varianta Trendy!
Eu nu sufar de nebunie...ma bucur de ea in fiecare minut!

Cloud no.75

@rara: vezi ca masina vine de fabrica cu anvelopele umflate la 2.5 si de asta par zgomotoase.

Fa-le la 2.0 fata si 1.8 spatele - 2 persoane, putine bagaje - si o sa vezi ca se schimba treaba...
"And still I stand this very day/ With this burning wish to fly away.../ ...I'm still looking, looking for the summer..."




rara

Am vazut ca sunt umflate la 2.4 toate, dar asa scrie si pe usa si atunci le-am lasat asa.


Importator, distribuitor corpuri de iluminat. Reducere pentru membri Club Peugeot.

Cloud no.75

ti se pare ca noi avem drumuri unde sa mergi cu 2.4 la roti de 15 ???

aia este presiunea pentru autostrada, sau drumuri perfecte
"And still I stand this very day/ With this burning wish to fly away.../ ...I'm still looking, looking for the summer..."




turbojack

Citat din: Cloud no.75 din August 13, 2007, 02:37:35 P.M.
ti se pare ca noi avem drumuri unde sa mergi cu 2.4 la roti de 15 ???

aia este presiunea pentru autostrada, sau drumuri perfecte

Pe eticheta lipita trebuie sa scrie 2 tipuri de presiuni ,in functie de incarcarea masinii.
Aici @Cloud are perfecta dreptate.
Cind am venit acasa cu 205-ul am umflat rotile la 2.5 bar (195/50/15),pentru a fi mai sprintena pe autostrazi.Pe drumul Bran-ului pe care ati fost si voi,in portiunea aceea valurita aveam senzatia ca se rupe,totul a inceput sa scartaie,incepind sa aud zgomote pe care nu le-am mai auzit niciodata la masina mea.
@rara,probeaza un 2.0 fata si 2.2 spate si vezi cum se comporta.Poate se atenueaza si zgomotul de fond la rulare.

Cloud no.75

la minela 206 la 195/55/15 scrie asa:
gol, 2 persoane, bagaje putine: 2.5 fata si 2.5 spate
plin, 4 persoane si bagaje: 2.5 fata, 2.9 spate !!!!

eu tot timpul le-am tinut la 2.0 fata si 1.9 spate (pentru un usor caracter supravirator) si a fost perfect. Cauciucurile s-au tocit egal, fara sa-mi fie teama ca se tocesc marginile daca mergi cu ele desumflate cu zic "meseriasii"

la 2.5 cu cat a venit masina simteam ca se rupe in 2, ca-mi crapa bordul la denivelari.

sugerez 2.0 fata si 1.9 spate daca tii la masina si nu mergi cu 2 saci de cartofi in portbagaj.

Nu avem drumuri pentru ce scrie pe eticheta de pe usa !
"And still I stand this very day/ With this burning wish to fly away.../ ...I'm still looking, looking for the summer..."




DINAMISTA

Ce se poate intampla daca am rulat pana acum cu presiunea indicata de producator? Le-am pastrat numai la 2.4 pana acum si, ce-i drept, s-a manifestat asa cum spuneti - adica zgomotul de rulare e mai mare (am crezut ca e din cauza anvelopelor noi), iar busitura mult prea puternica la diferite gropi am explicat-o prin duritatea suspensiilor.

ventura

In cati km ai rulat cu ea de cand o ai nu patesti nimic. Doar un oarecare disconfort soldat cu niste dureri de spate si injuraturi concentrate in jurul momentului intalnirii cu o groapa. In timp iti poti uza prematur suspensiile pentru ca si anvelopa are rol de amortizare a socurile produse in timpul mersului, iar daca ea este umflata maxim isi mai pierde din calitatile de amortizare.

DINAMISTA

Bun asa! Maine dimineata plec la Bucuresti si toata lumea stie cum e centura Ploiestiului. O sa imi scad presiunea in cauciucuri sa vad cum se comporta. Multumesc pentru informatii!

dadu

a mea a venit cu 2.6 si 2.4 fata/spate. la ce suspensii are, asta mai lipsea.
le-am adus la 2.3 si 2.1 cum scrie pe portiera si ma zdruncina mai putin decat ma asteptam.
When you set out for Ithaka,
ask that your way be long!

Cloud no.75

din fabrica se fac super umflate caci nu se stie cat sta masina pe stoc...teoretic e obligatia celor de la livrare sa iti regleze presiunea, dar nu prea se face...

@dadu: daca ai roti de 15 si ai 2.3 pe fata esti curajos si ai rinichi rezistenti. Recomand un 2.2 cu 2.0 ca sa vezi diferenta...

@andreea: la pneurile tale ar trebui sa ai 2.0 fata si 1.8 spate...
"And still I stand this very day/ With this burning wish to fly away.../ ...I'm still looking, looking for the summer..."




AIR

Sa o stapaniti santosi si sa va bucurati de masinuta, si afalt neted :clap:
Eu folosesc in mod normal 2.2 fata si 2.5 spate, si nu mi se pare zgomotoase sau ca te zgaltie prea tare.
Daca urmaresc si un consum mai mic (si il urmaresc mereu :offtopic:) am anvelopele umflate  (verificat presiunea in parcare dimineata cu masina la umbra ) la 2.3 fata si 2.6 spatele.Aici e zona cea mai buna pt o anvelopa buna pt aceasta masina asa consider eu.
Insa a mea a venit cu Continental model 4X4, personal nu sunt f incantat de aceste anvelope.DAr nu am ce face acum trebuie sa merg cu ele.sunt noi inca, asa ca mai avem de asteptat pana la alta serie de incaltari.
Masina mea a venit tot cu 2.5 pe toate rotile.
Muzica intotdeauna incanta urechea si inalta sufletul, numai sa o poti asculta si cu sufletul!
"Arta e o stiinta cu prea multe variabile!" Anonim

dadu

am 16" si e mult mai bine decat inainte dar se simte in curbe.
When you set out for Ithaka,
ask that your way be long!

rara

Am ajuns la 2700 km. Masina se comporta bine si-a mai data drumul. Singura problema ramane haionul care pare a nu fi strans bine, generand un sunet enervant.


Importator, distribuitor corpuri de iluminat. Reducere pentru membri Club Peugeot.

dadu

When you set out for Ithaka,
ask that your way be long!