My Car

Creat de pancu117, Octombrie 12, 2012, 04:24:47 P.M.

« precedentul - următorul »

0 Membri și 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

pancu117

Am si eu o curiozitate poate reuseste cineva sa ma ajute. Are cineva idee cum e cu acest leasing operational de la MyCar deals. Daca a cumparat cineva masina prin programul asta si a terminat de platit. Ati avut ceva probleme? Eu am achizitionat un Peugeot de la ei si sincer am citit pe internet multe pareri dar majoritatea negative. Si am o spaima ca o sa raman fara masina la sfarsitul contractului. Stie cineva daca sunt riscuri ascunse sau alceva in aceste contracte de leasing operational???
Va multumesc!!!

Radon

Nu exista nicaieri "riscuri ascunse". Exista doar clauze contractuale, care trebuiesc citite inainte de a semna orice fel de contract. Asadar, fara a cunoaste clauzele contractului pe care l-ai semnat, este aproape imposibil sa anticipam ce s-ar putea intampla.

Ce si unde ai citit de te-a speriat in asemenea hal? Eu de MyCar am auzit doar de bine, e drept insa ca nu am apelat la serviciile lor.

SportWagon

#2
Ca si cu oricare contract de leasing: esti cel mai bun prieten al lor atit timp cit platesti ratele la zi.
Dar e posibil sa devina cel mai mare dusman al tau daca nu le mai platesti.
Daca contractezi cu gindul sa achiti masina pina la capat si esti SIGUR ca o vei putea face atunci vezi daca iti convine dobinda si poti semna aproape cu ochii inchisi.
Daca ai cea mai vaga banuiala ca s-ar putea sa ai in viitor probleme, incertitudini cu plata ratelor atunci citeste foarte bine clauzele de reziliere, sa vezi in ce conditii proprietarul si utilizatorul pot rezilia contractul. Daca de exemplu cind nu mai poti plati poti renunta oricind la masina cu conditia sa fii cu toate ratele la zi si atunci nu suporti nicio alta penalitate e OK. Daca insa trebuie sa returnezi si masina si ratele pina la sfirsit si in pus si pe mama si mai stiu eu ce, etc. atunci NU SEMNA !!!


IN NICIUN CAZ NU FACETI LEASING CU ALPHA LEASING !!! SINT NISTE HOTI !!! NISTE ESCROCI !!! Au clauze DIABOLOCE in contracte !!!
Ofer consultanta in domeniul auto,

pancu117

Nu am probleme cu plata ratelor. Doar ca la ei daca suni pt orice informatii te taxeaza. De ex. am cerut informatii despre plata in avans. Daca platesc ratele sau chiriile cum le zic ei platesc mai putin decat daca as vrea sa platesc integral si sa raman cu masina de maine. Nu ma lasa sa platesc toti bani ramasi de plata. Au spus ca doar sa incheiem contractul amical, si apoi sa o cumpar la pretul pieti calculat de ei. Apoi cica data viitoare cand sun sa mi se calculeze ceva o sa ma coste 50 de euro. Nu recomand leasing cu ei.

sw tm

Fiecare leasingist are bubele lui mai mari sau mai mici. Daca te iei dupa ce critica altii ajungi sa traiesti intr-o pestera si sa-i injuri la greu pe cei ce i-ai crezut de ai ajuns acolo.
Atata vreme cat tu nu ai avut probleme, eu unul nu vad nici o problema. Si nu uita cine o cauta cu lumanarea... :cursing:

Gabriel

Eu am mașina Ăźn leasing de la ei și am avut ceva probleme cu plata ratelor, chiar pot să spun că au fost Ăźngăduitori cu mine.

Mzk

Salut,

Si eu sunt curios sa vad opiniile persoanelor care au incheiat conturile cu acest tip de finantare.

Multumesc

sw tm

Eu mi-am incheiat toate leasing-urile la ora actuala si (ca si persoana juridica) e singura forma de achizitionare a unui autovehicol ce o recomand.
In general la leasing ai dobanzile cele mai mici, "garantezi" cu masina, ai deducere de TVA (aici legislatia e mai tulbure, nu stiu daca se aplica pentru toate tipurile de firme).
Daca ai toata suma achizitionarii mai bine o investesti in ceva ce-ti va aduce un profit mai mare decat dobanda leasingului.
Pentru persoane fizice insa e cu totul altceva... :oops:

Mzk

Nu prea mi-ai raspuns la curiozitate, am intrebat daca si-a incheiat cineva conturile cu My Car:D

SportWagon

Sa nu faceti in nici un caz leasing sau line de credit cu ALPHA LEASING sau cu ALPHA BANK. Va strivesc cu dobinzi crescinde la linia de credit si cu conditii draconice la leasing !!!

Din proprie experienta.
Ofer consultanta in domeniul auto,

Radon

Te repeti... cred ca s-a inteles  :001_tongue:

sw tm

Citat din: SportWagon din Noiembrie 21, 2012, 12:38:17 A.M.
Va strivesc cu dobinzi crescinde la linia de credit si cu conditii draconice la leasing !!!

Din proprie experienta.

La fel si la BRD. Cand i-am intrebat de ce nu m-au anuntat ca au crescut dobanzile mi-au raspuns, ca (fara virgula!) comform contractului nu sunt obligati sa ma anunte doar daca cer...

Acum am un leasing la Porsche: om trai si om vedea.

SportWagon

IN NICIUN CAZ NU FACETI LEASING CU ALPHA LEASING !!! SINT NISTE HOTI !!! NISTE ESCROCI !!! Au clauze DIABOLICE in contracte !!!
Ofer consultanta in domeniul auto,

pancu117

Sunt cel care a deschis aceasta discutie si vreau sa va zic ca luna viitoare astept sa primesc ultima factura cu restul de plata din valoarea reziduala pentru a cumpara masina. Inca mai am ceva emotii pentru ca mi-au trimis niste acte pe care trebuie sa le semnez inainte sa primesc ceva la mana cum ca o sa cumpar masina daca achit ultima rata si una dintre acte este un act de reziliere al antecontractului de vanzare cumparare la pretul stabilit la inceputul contractului , acel antecontract prin care ei se obliga sa imi vanda mie masinutza si ca si raspuns din partea lor mi sa spus ca sa il semnez deoarece numai am nici o treaba cu firma S.C. Eurial Invest si ca acum o sa am cu Mycar, bine bine dar totusi daca renunt si la antecontract numai am absolut dar absolut nimic la mana prin care ei se obliga sa imi vanda mie masina deloc. Sunt un pic in ceata si timpul este destul de scurt asa ca am rugamintea daca exista cineva care a incheiat contractul cu ei imi poate raspunde si spune daca chiar asta este procedura mai intai renunti la toate drepturile care le mai ai si apoi mergi pe incredere???

SportWagon

Nu sa iti traga nimeni teapa de la My car sau Trust pe o astfel de speta, daca ai platit tot ce trebuia cred ca poti semna cu ochii inchisi, sint doar proceduri birocratice.
Ofer consultanta in domeniul auto,