Vlad01: Peugeot 307 1.6 HDI, jurnal de bord

Creat de Vlad01, August 02, 2007, 08:17:42 P.M.

« precedentul - următorul »

0 Membri și 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Vlad01

Am prins si eu un moment d-asta  :biggrin::


Pe langa asta azi am fost in service ca nu mergea reglajul farurilor, imi bateau fix in fata masinii si nu vedeam nimic  :001_unsure:. Am fost mi-au fost reglate in service, si am facut programare pentru vineri sa rezolve si butonelul din masina, pe cand ajung acasa, surpriza, a inceput sa functioneze  :biggrin:. Mai stau pana maine si daca e ok, anulez programarea.

Vlad01

Vineri am revizie la 1 an de la ultima vizita (intermediara) sau 50.000km. Am depasit cu vreo luna anul, si km am 49100. Va spun vineri dupa masa rezultatul. Trebuie sa le spun sa imi rezolve niste greierasi in partea dreapta, cam acolo unde e centura, sa imi lipeasca cauciucul ala de la bara frontala cu ceva, deoarece am rupt 2-3 urechi din neglijenta, era sa ma urc pe un stalp culcat intr-o parcare, e drept era noapte si oprisem exact langa el. Restul, costurilor, dupa revizie  :001_smile:

Vlad01

M-am intors de la revizie. Nu stiu daca sa fiu multumit sau nu da pretul mi se pare ok, avand in vedere cate filtre s-au schimbat. Pe langa filtre, s-au mai schimbat si placutele de frana de pe fata care erau cam duse.  1200 si un pic de RON m-a costat revizia.

Am fost si la ITP (acum am aflat ca era expirat de 3 luni!  :oops:). Saraca mea masinuta  :crying:. Mi-au duso la 6000rpm de 2-3-4 ori, nici eu nu stiu exact ca intre timp am fost sa platesc...mi-au urcat-o pe niste utilaje care au zgaltait-o bine, si partea din fata si cea din spate. Vai vai numai la ITP sa nu ajungi, te doare sufletul :001_unsure:. Tot la ITP am aflat ca imi curge un amortizor, mai exact cel dreapta spate. O sa ma duc miercuri sa il schimb.

mjustin

Amortizoarele se schimba intotdeauna pereche chiar daca doar unul are probleme.

Vlad01

Intr-adevar se schimba in pereche. Pretul este de 299 RON + TVA amortizorul, cu tot cu manopera iese undeva pe la 900 RON. Avand in vedere ca am mai dat 1267 RON la revizie, incepe sa imi piara entuziasmul. Are doar 49500km... :crying: si deja sa incep sa bag bani in ea  :blink:. Oare la ce sa ma mai astept  :001_unsure:?

asterisc

Foarte mult!

Pana acum n-am avut revizie mai scumpa de 6milioane, inclusiv cea in care mi-a schimbat placutele de frana pe fata. De fapt aia a fost 6, in rest au fost usor sub 4.
La ce drumuri avem, nu e de mirare ca se duc amortizoarele. La revizia de 3 ani m-au pus in garda ca la urmatoarea o sa schimbam amortizoarele, ca sunt duse, dar mai merg cam 10k km. In mijloc de octombrie merg la revizia de 3 ani jumatate, sa vedem pe langa amortizoare ce bube se mai gasesc (sincer ma astept sa nu mai fie nimic).
Reality is for those who can't face Science Fiction

Vlad01

3 ani are si 307-le, si sincer n-am dat peste 650 RON la revizie, de aceea m-am mirat. In tara au fost rulati cam 30.000km incepand cu mai 2006, totusi mi se pare ca s-a dus destul de repede amortizorul...pentru ca atat cat am putut am evitat drumurile cu gropi...pe toate chiar nu ai cum sa le eviti, dar atat cat s-a putut am evitat, iar neglijent cu masina n-am fost niciodata, si nici nu voi fi.

AIR

Vlad vezi ca se duc si unele bucse, de pe la bare stabilizatoare, acum ai doua optiuni una te duci in reteua Peugeot sau le schimbi la alt service, unde iesi ca manopera la jumatate.ai un mesaj pe PM.
Muzica intotdeauna incanta urechea si inalta sufletul, numai sa o poti asculta si cu sufletul!
"Arta e o stiinta cu prea multe variabile!" Anonim

Vlad01

Dragilor inca o teapa din asta financiara, si urmatoarea masina nu va mai fi cu leu pe capota...eventual cu H sau cu W  :001_unsure:...sa dai 2100 RON...mi se pare de-a dreptul exagerat.

marius.v

Stai sa vezi tu.
Doi rulmenti pe spate plus manopera 750 RON pe la 70000 si te linistesti total.
Curios, la mine au verificat amortizoarele (cred ca bine) si aveau uzura sub 10%.
Si drumurile pe la mine sunt oricum, numai bune nu.
Si bucsaraie, nimic.
Cum ti-e norocul.
Condusul unui automobil este o chestiune de atitudine si de aptitudine

AIR

Ca la orice lucru e vorba si de un dram de noroc, insa manopera in reteaua Peugeot Romania este exagerata 90lei+TVa!
Revenind la masinuta ta, stiu ca acum esti suparat ca ai dat un sac de bani, dar daca masina merge bine, cu putin noroc te mai tin amortizoarele cel putin 50 000km.
Muzica intotdeauna incanta urechea si inalta sufletul, numai sa o poti asculta si cu sufletul!
"Arta e o stiinta cu prea multe variabile!" Anonim

Vlad01

Pai daca nu imi mai face probleme o tin, normal. Dar am ramas cu un gust amar :001_unsure:. E posibil sa o pastrez pe asta, dar pentru tatal meu m-am gandit la Honda Acord 2.2 i-CTDi 140 CP sau Toyota Avensis 2.2 D-CAT 177CP. Desi avensis-ul are 37 CP in plus, imi place mai mult look-ul Accord-ului atat la interior cat si la exterior. Ramane de vazut dar varianta cu 407 2.0 HDi s-ar putea sa cada...o sa ma gandesc foarte bine si voi cantari bine lucrurile inainte de a face pasul.

AIR

#57
Daca ti se pare ca la 307 piesele, manopera sunt scumpe, la 407 te va costa dublu.E stiut faptul ca dintre modelele de persoane, cel mai fiabil e 206, apoi 307, si ultimul din coada e 407, deci nu te sfatuiesc sa treci la 407 pt ca e o "masina cu multe belele".Conform statisticilor interne ale importatorului roman (aceste date nu se dau insa publicitatii :crying:)
Succes
Muzica intotdeauna incanta urechea si inalta sufletul, numai sa o poti asculta si cu sufletul!
"Arta e o stiinta cu prea multe variabile!" Anonim

Vlad01

A fost o explozie de nervi ziua aceea, cu schimbatul telescoapelor, nu ma intorc eu asa repede impotriva leutului, sunt doar situatii de moment in care imi pierd cumpatul  :oops:. Acum 307 e sanatos si gata de mers la drum  :clap:. Cat despre urmatoarea, cumparatorul decide ce va fi dupa un studiu atent al pietei, adica tatal meu ca doar el o va conduce  :001_smile:.

Vlad01