Peugeot 407 vs VW Jetta

Creat de Vlad01, August 15, 2007, 09:39:44 P.M.

« precedentul - următorul »

0 Membri și 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Vlad01

Da dragilor, dupa cum observati comparatia asta chiar exista. Si jetta chiar are multi sustinatori vw, pe un forum cu peste 155.000 de utilizatori. Ma intriga cum poti compara un golf V la care sa adaugat portbagaj, cu o masina de clasa medie cum este 407, chiar ma intriga. Oare astia or sa ajunga sa aleaga dintre Polo si 407? Nu mai vreau sa vad TDI in fata ochilor. Pe langa asta se compara motorul de 1.9 TDI 105CP de pe jetta, cu 2.0 HDI 136CP de pe 407, si un bizon de acolo se lauda cum ca "a facut la semafor un 407". Cum poti sa iti cumperi masina la recomandarea astora? Asta numai obiectivitate nu e. Lumea asta chiar se duce de rapa?

ventura

Citat din: Vlad01 din August 15, 2007, 09:39:44 P.M.
Da dragilor, dupa cum observati comparatia asta chiar exista. Si jetta chiar are multi sustinatori vw, pe un forum cu peste 155.000 de utilizatori.

Vorbim despre Softpedia, nu?

Acolo sunt marii admiratori de tractorase din concernul VAG. Si in toata tara predomina boala cu TDI mai rau ca ciuma. Pentru ca romanasul de rand mai repede se arunca la un VW, neaparat TDI si daca s-ar putea cu toate literele rosii, cocosat de sutele de mii de km alergati pe autostrazile strainezilor, decat sa isi ia ceva nou care sa fie al lui de la inceput si sa nu fie nevoit sa miroasa flatulatiile neamtului anteproprietar.

Asta e romanasul nostru. Cum sa isi ia un Pug 206 sedan, pug 206 sau un 307 sau orice alta masina de nivel mediu, oricare si-o permite cu un minim de dotari? Mai bine ia un tractoras cu xxx.xxx km si se mandreste cu el. Si dupa ce cu ultimii banuti si-a luat masina incepe sa investeasca intr-un injector, o turbina, niste amortizoare, chestii din astea marunte.

Kman

Nu poti compara o masina din clasa compacta chiar daca i s-a pus si al treielea volum cu o masina sdin clasa medie.

ventura

Eh .. uite ca unii o pot compara si o gasesc chiar net superioara. Si e superioara pentru ca pleaca prima de la semafor  :death:

Kman

E o discutie care ar trebui mutata pe forumu respectiv

ventura

Citat din: K-man din August 15, 2007, 10:21:46 P.M.
E o discutie care ar trebui mutata pe forumu respectiv

Mda ... foarte la obiect raspunsul.

Radon

Citat din: K-man din August 15, 2007, 10:21:46 P.M.
E o discutie care ar trebui mutata pe forumu respectiv
asa, asa, ca tocmai vroiam si io sa zic, ce mama ...., voi n-aveti ce vorbi?

Vlad01

Pai da de softpedia e vorba, si mi-am sustinut si acolo parerea, doar doream sa va prezint nivelul de cunoastere la capitolul auto al romanilor.

SportWagon

Fara lipsa de modestie si fara infatuare doresc sa precizez ca din punctul meu de vedere o discutie in care se compara masini din clase diferita NU MERITA REPLICA din partea noastra, cel mult una seaca eventual taioasa, iar cei care deschid un topic cu COMPACT vs MEDIE PREMIUM cu pretentia de a alege un cistigator absolut nu merita luati in seama. Despre fanatismul unora pt VAG ca si despre preferinta noastra, subiectiva de altfel pt PEUGEOT, se vor mai scrie desigur nenumarate rinduri.
Referitor la VW e suficient sa mergeti putin prin Germania si sa vedeti ca E O MASINA RARA realmente, greu vezi una printre BMW-urile si Audi-uruile omniprezente, eventual break. PASSAT e chiar O MASINA FOARTE RARA IN GERMANIA. O gasesti mai degraba in Austria (astia sint putin mai "saraci") chiar si in Franta. Nu imi amintesc sa fi vazut mai mult de 2-3 PASSAT noi vara asta.
Desigur au avut grija fanii din Polonia, Romania si alte tari de cunoscatori in ale domeniului auto sa le culeaga.
Sa nu se inteleaga ca PEUGEOT este o masina perfecta, nici macar foarte buna, dar raportat la laudele de care se bucura VW gasim o discrepanta mare intre elogii si numarul acestora in patria-mama. Undeva trebuie sa fie o problema.
Ofer consultanta in domeniul auto,

Cloud no.75

absolut de acord cu 407 sw.

cu atat mai mult cu cat vorbesc din experienta: am peste 35 000km rulati anul acesta in Passat TDI. Cand am inceput eu sa merg cu ea, masina avea 80 000km la bord. Dupa 7 luni de Passat tdi concluziile sunt urmatoarele:

- O masina buna, dar fara nimic spectaculos.
- O masina "rece", fara suflet. O masina ca o femeie fridiga - ma scuzati, dar e comparatia ideala. Masina asta nu-ti transmite nici o simtire. Nici la 200 pe autostrada, nici in viraje cand scartaie cauciucurile si atat. Nu exista comparatie cu 407
- Ma ucide zgomotul si mai ales vibratia simtita in podea la ralanti. Nu e problema de injectoare sau tampoane motor, cu asa fac toate. TRAIASCA TDI !!!
- Bolile acestor VAG-uri: din 16 masini in firma toate au patit urmatoarele chestii la exact ~ aceiasi km: Probleme senzori climatronic (90k km), schimbare EGR (90k km), debitmetru (100k km), schimbat capete planetare (90k km). In rest, bucsaraia si amortizoare si turbina - fiecare in fuctie de cum merge cu ea. Eu pana la 115 000km cat are acum masina nu am umblat.


Cam astea ar fi concluziile mele referitoare la Passat TDI...
Continui sa visez cu ochii deschisi la un 407 2.0hdi bva..
"And still I stand this very day/ With this burning wish to fly away.../ ...I'm still looking, looking for the summer..."




marius.v

Citat din: 407SW din August 16, 2007, 08:53:52 A.M.
Fara lipsa de modestie si fara infatuare doresc sa precizez ca din punctul meu de vedere o discutie in care se compara masini din clase diferita NU MERITA REPLICA din partea noastra, cel mult una seaca eventual taioasa, iar cei care deschid un topic cu COMPACT vs MEDIE PREMIUM cu pretentia de a alege un cistigator absolut nu merita luati in seama. Despre fanatismul unora pt VAG ca si despre preferinta noastra, subiectiva de altfel pt PEUGEOT, se vor mai scrie desigur nenumarate rinduri.
Referitor la VW e suficient sa mergeti putin prin Germania si sa vedeti ca E O MASINA RARA realmente, greu vezi una printre BMW-urile si Audi-uruile omniprezente, eventual break. PASSAT e chiar O MASINA FOARTE RARA IN GERMANIA. O gasesti mai degraba in Austria (astia sint putin mai "saraci") chiar si in Franta. Nu imi amintesc sa fi vazut mai mult de 2-3 PASSAT noi vara asta.
Desigur au avut grija fanii din Polonia, Romania si alte tari de cunoscatori in ale domeniului auto sa le culeaga.
Sa nu se inteleaga ca PEUGEOT este o masina perfecta, nici macar foarte buna, dar raportat la laudele de care se bucura VW gasim o discrepanta mare intre elogii si numarul acestora in patria-mama. Undeva trebuie sa fie o problema.
Nici nu merita sa te obosesti sa scrii un post atat de lung ca sa explici ce nu are rost sa explici.
Pentru cei care stiu e subanteles, pentru cei care nu, e tot degeaba!
Dar poate ca o replica civilizata ca a ta, la o problema care nu merita discutata mai pe larg, va stopa astfel de puneri de probleme viitoare.
Condusul unui automobil este o chestiune de atitudine si de aptitudine