Consumatori borna bricheta

Creat de a_mic, Septembrie 06, 2007, 02:22:32 P.M.

« precedentul - următorul »

0 Membri și 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

a_mic

Problema pe care doresc s-o aduc in studiu este legata de incarcarea telefonului mobil, spre exemplu, in situatia in care masina este imobilizata mai mult timp. La a mea frantuzoaica numero 206, odata cu taierea contactului nu mai am curent la bricheta. In aceste conditii, evident ca nu o mai pot folosi la incarcarea ostromentului de vorbit. Rezolvarea se poate face fie de capul meu cu sprijinul celor ce stiu ce ar trebui facut, fie de catre un electrician, daca e prea complicat, respectiv trecerea brichetei "pe direct". Nu stiu insa care sunt efectele: pe compu' de bord apare mesajul "economy safe mod" in cazul in care ma tot joc pe la radio, deschid si inchid usile si, in general, cand imi pun la munca consumatorii cu motorul oprit. Adica frantuzoaica are grija de materie. Daca reusesc sa pun bricheta pe direct, ce se intampla cu "safe mod-ul" ? Nu innebuneste cumva compu' de bord care nu mai stie ce sa faca ?
In aceasta lume ai ocazia sa cunosti oameni cu a caror prietenie te poti mandri dar, si mai multi al caror dispret te onoreaza.
Pentru ca lucrurile au luat o intorsatura cu care nu pot fi in niciun caz de acord, imi autosuspend dreptul de a scrie. Pentru comunicare, rog numai PM.

turbojack

Citat din: a_mic din Septembrie 06, 2007, 02:22:32 P.M.
.... ce se intampla cu "safe mod-ul" ? Nu innebuneste cumva compu' de bord care nu mai stie ce sa faca ?

Incercarea moarte moare... :001_tongue:
Iar acum serios,acea functie "safe mode" se activeaza doar pentru consumatorii alimentati chiar cu cheia de contact scoasa gen radio,lumini etc.
Bricheta se dezactiveaza automat cind iei contactul deci nu cred ca este trecuta prin acea functie.
Operatia de trecere "pe direct" nu e mare lucru,se trage un fir (de 1.5-2 mm litzat) direct din tabloul de sigurante de pe firul rosu gros de alimentare tablou ,se intercaleaza obligatoriu o siguranta cu soclul aferent ,se detaseaza papucul original de la bricheta si se leaga cel nou .Problema rezida din migaleala de a trage firul "paianjen" elegant pe sub bord pe linga traseul cablurilor originale.206 nu este masina la care sa atirne firele pe sub bord ca la Rabe. ;)
Bafta!


ps.am facut asemenea operatii la masini ceva mai premium si "compu" nu a "piscuit" nimic.Unii aveau lada frigorifica,celulare si alte bazaconii...insa le-am recomandat sa-si cumpere un set de cabluri de alimentare cu clesti pentru caz de...uitare.

a_mic

In aceasta lume ai ocazia sa cunosti oameni cu a caror prietenie te poti mandri dar, si mai multi al caror dispret te onoreaza.
Pentru ca lucrurile au luat o intorsatura cu care nu pot fi in niciun caz de acord, imi autosuspend dreptul de a scrie. Pentru comunicare, rog numai PM.