Ventura's 406

Creat de ventura, Februarie 12, 2007, 07:54:46 P.M.

« precedentul - următorul »

0 Membri și 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Seby

@ventura...am patit-o si eu cu toba...de 2 ori pana acum (in locuri diferite bineanteles)...de fiecare data m-a costat 20 ron si data viitoare daca mai merg ar trebui sa o schimb la fac ca tine...numai ca mie mi-au calculat 300 ron, numai ca bineanteles nu e borla (dar cred ca la fel rugineste)...oricum e bine tot ce e mai bun pt. masina ta... :001_wub:
...face the future...

ventura

Citat din: Seby din Iunie 04, 2007, 10:19:43 P.M.
numai ca mie mi-au calculat 300 ron

Daca e sa o luam asa, atunci costurile sunt in felul urmator:
- toba inox - 323 lei
- teava de inox, fiindca e putin mancat si din intermediara - 30 lei
- 4 inele de sudura - 48 lei
- ornament de capat din inox - 73 lei
- manopera - 70 lei

Total - 544 lei

Seby

te inteleg...si eu ma refeream la toata povestea...toba, teava, maruntisuri si manopera...bine mi-a zis in mare poate cu o eroare de 10%...
...face the future...

ventura

Tomorrow is the big day. Ma duc sa rezolv cu toba. Detalii si poze dupa  :dots:

ventura

Buuun .. zic eu ca am rezolvat si cu toba. Totul a durat cam o ora si jumatate, pana la urma costul total a fost 610 lei.















Seby

arata f bine...sa ai noroc de ea si sa sune cat mai mult !!!
...face the future...

Cloud no.75

arata foarte bine, dar....de ce ai lasat capatul atat de in afara ? era suficient sa iasa doar 2 degete de sub bara
"And still I stand this very day/ With this burning wish to fly away.../ ...I'm still looking, looking for the summer..."




ventura

Citat din: Cloud no.75 din Iunie 07, 2007, 09:56:36 A.M.
arata foarte bine, dar....de ce ai lasat capatul atat de in afara ? era suficient sa iasa doar 2 degete de sub bara

E asa in afara pentru ca altfel ar fi atins toba in punte. Imi pare si mie putin in afara, dar asta e.

Cloud no.75

da, uite la asta nu m-am gandit
"And still I stand this very day/ With this burning wish to fly away.../ ...I'm still looking, looking for the summer..."




ventura

Astazi am apucat sa imi schimb placutele de frana pe fata si spate. Poze, detalii si mici indrumari gasiti aici

ventura

Azi am patit buba la masina  >:(

Plecasem spre Fagaras la o inmormantare si la 30 de km parcursi a inceput sa se auda un huruit puternic de la motor. Am tras rapid pe dreapta, am ridicat capota si am vazut ca arunca shpan din zona distributiei. Asadar am oprit urgent motorul, sunat un prieten care a venit cu o platforma si excursie pe 37 grade celsius la Peugeot BV.

Aici aglomeratie mare, programari peste programari, cu mici interventii si pile am ajuns si la constatare. Verdict: fulie arbore motor.
Tot cu interventii am ajuns si sa o monteze si am scapat de problema.

Scor: 692 lei


Vinovata:








ventura

Astazi Mark al meu a facut 190 000 de km. Din partea mea la mai mare  :clap: Mai e pana la milion  :001_tt2:

ventura

@Turbo: Ce stii de injectoarele de HDI? Se curata, nu se curata? E indicat sa ma gandesc la asa ceva?

turbojack

Citat din: ventura din Iulie 23, 2007, 11:33:04 P.M.
.... injectoarele de HDI? Se curata, nu se curata? E indicat sa ma gandesc la asa ceva?

O curatare   cu ultrasunete face mai mult rau decit bine injectoarelor de pe HDI.Exceptind diversi aditivi ce se gasesc in comert si care uneori dau rezultate in rest nu as face nimic la injectoarele mele daca as avea asa ceva ,dar si ala sa aiba pe prospect pt. motoare common rail ( eventual cu specificatia expresa HDI).

ventura

Pai daca tot a fost baiat cuminte Mark al meu si a implinit 190 000 km, astazi l-am tratat regeste:
- spalat exterior
- aspirat interior
- curatat plafonul
- si la sfarsit o ceruire

Cam asa arata saracul Mark dupa o sapatamana de canicula si praf:






Incepem cu spalarea:




Si acum prezentam armele ... that's how you do it  :biggrin:




Se mascheaza toate ornamentele de plastic cu banda adeziva de hartie, folosita la vopsit sau zugravit:





Si la treaba. Cu rabdare trebuie luata zona cu zona, acoperita cu ceara, apoi lasata 2-3 minute si intinsa ceara cu o carpa moale de bumbac pana se obtine luciul dorit.












Si acum bucuria unui lucru facut cu manuta ta:







Am fost insa putin mahnit de atitudinea unui "vecin" binevoitor. Maimuta cu c*r rosu, posesor de Passat TDI, mare frustrat din constructie, a vazut ca imi ceruiesc masina si a trecut ca taifunul prin curtea blocului si mi-a aruncat praf si pietre pe masina (curtea blocului fiind pietruita). Insa ce poti face cu taranii?