Ventura's 406

Creat de ventura, Februarie 12, 2007, 07:54:46 P.M.

« precedentul - următorul »

0 Membri și 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

a_mic

Punem mana de la mana, il facem  :wheelchair: si pe urma il  :gun_bandana: sa nu se mai chinuie. La sfarsit, il  :hang: sa-l ciugule batlanii ...

Te admir frate pentru curaj si rabdare. Nu stiu daca voi fi in stare vreodata sa fac ce-ai facut tu dar, cine stie ? Toate au un inceput....
In aceasta lume ai ocazia sa cunosti oameni cu a caror prietenie te poti mandri dar, si mai multi al caror dispret te onoreaza.
Pentru ca lucrurile au luat o intorsatura cu care nu pot fi in niciun caz de acord, imi autosuspend dreptul de a scrie. Pentru comunicare, rog numai PM.

ventura

Citat din: a_mic din Iulie 25, 2007, 06:35:44 A.M.
Nu stiu daca voi fi in stare vreodata sa fac ce-ai facut tu dar, cine stie ? Toate au un inceput....

Rabdarica sa ai si timp ca restul vine de la sine.

ventura

Azi mi-am comandat un tub de Xerapol ca m-am saturat cat de ciuruita e sticla faurilor din cauza pietricelelor de pe drum.



Metoda de folosire este urmatoarea:

CitatSe curata suprafata prin stergere si se aplica pe aceasta o cantitate mica de pasta. Se lustruieste zona afectata cu un material curat de bumbac prin presare puternica timp de 2-3 minute. In cazul zgarieturilor adanci tratamentul se repeta pana la eliminarea completa a lor. Pentru deteriorari profunde suprafata se lustruieste initial cu hartie abraziva putin umeda. XERAPOL nu este un produs toxic, este solubil in apa, este usor de curatat si se preteaza la lustruit mecanic.

Abia astept sa imi soseasca ca sa ma si apuc de treaba.

Kman

Interesant...sa ne tii la curent cu rezulatatele si sa ne zici costurile.

ventura

Citat din: K-man din Iulie 31, 2007, 09:02:58 A.M.
Interesant...sa ne tii la curent cu rezulatatele si sa ne zici costurile.

Pai costuri .. solutia costa 35 lei si cam atat, manopera de la mine. Astept sa vina si va arat rezultatele.

ventura

Pana sa vina Xerapolul mi-am facut rost de bielete stabilizatoare spate, pentru ca deranjat de un zgomot infundat pe spate am aflat ca acestea ar fi buba. Acum sa-mi fac putin timp si sa le montez.








@Turbo: E adevarat ca trebuie refacuta geometria dupa o astfel de operatie de schimbare a bieletelor?

turbojack

Citat din: ventura din Iulie 31, 2007, 05:58:07 P.M.
E adevarat ca trebuie refacuta geometria dupa o astfel de operatie de schimbare a bieletelor?


Nu.
Doar in cazul bieletelor de directie  sau doar a capetelor de bara din cadrul bieletelor de directie.

ventura

Ok inseamna ca am fost prost informat. Mersi mult.

ventura

Astazi am primit si Xerapolul, care este un polish pentru materiale acrilice si plexiglas si printre aplicatii se numara si inlaturarea zgarieturilor de pe faruri si stopuri.






In pachet se gaseste si o bucata de hartie abraziva pentru zgarieturile mai adanci care nu se lasa convinse foarte usor.

Cam asa arata farurile mele din cauza drumurilor pe care circul in fiecare zi.





Cu rabdare si cu polishul la indemana m-am apucat de lucru:



Se intinde polishul cu o carpa moale din bumbac si se lustruieste prin presare timp de 2-3 minute. Pentru zgarieturi adanci tratamentul se repeta pana la eliminarea completa a lor, iar pentru deteriorari profunde se slefuieste in prealabil suprafata cu hartie abraziva umeda de granulatie 1800.
Rezultatele nu intarzie sa apara insa pentru aspectul desavarsit pe care il vreau eu am sa repet operatiunea in weekend.





INAINTE





DUPA





Si asa de sfarsit .. o poza cu Mark de veghe  8)






Seby

felicitari pentru rabdarea si pasiunea pentru masinuta ta...te admir mult pentru asta... :clap:
...face the future...

turbojack

#40
Cind te gindesti ca multi ar fi schimbat farurile alea...
Remarcabil.Nimic in plus de zis.


ps. la cit "warp" aduci farurile in acea stare?  :001_rolleyes:

ventura

#41
Citat din: turbojack din August 01, 2007, 11:12:24 P.M.
Cind te gindesti ca multi ar fi schimbat farurile alea...

Eh .. nu erau ele atat de rau, doar ca inainte sa ma apuc de treaba am venit vreo 40 de km pe ploaie si cam 50% din ce se vede in poza era jeg. Oricum rezultatele sunt vizibile, multe din zgarieturi au disparut.





Azi cred ca ma apuc sa imi schimb bieletele.  :scooter:

Cloud no.75

@ventura: de ce nu-ti deschizi un shop de detailing in BV ? Eu as veni la tine, caci recunosc ca sunt mult prea obosit si lipsit de chef sa mai fac cate ceva la masina...
"And still I stand this very day/ With this burning wish to fly away.../ ...I'm still looking, looking for the summer..."




ventura

Citat din: Cloud no.75 din August 02, 2007, 10:04:10 A.M.
@ventura: de ce nu-ti deschizi un shop de detailing in BV ? Eu as veni la tine, caci recunosc ca sunt mult prea obosit si lipsit de chef sa mai fac cate ceva la masina...

Pentru a mea reusesc sa imi fac timp dar pentru mai multe nu cred ca as gasi. Nici pentru a mea nu mai am timp mai nou.

Look:







Kman

Interesant produsul...ma intreb oare pentru parbriz nu s-ar gasi asa ceva ??