Probleme claxon

Creat de Seby, Februarie 12, 2007, 10:08:53 P.M.

« precedentul - următorul »

0 Membri și 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Seby

Multi dintre posesorii Peugeot s-au lovit de aceasta problema...apasam claxonul dar nu claxoneaza numai din cand in cand...Sper sa va fie de folos urmatoarele informatii :
- capacul de pe volan are 3 picioruse care intra in 3 gauri in volan...in momentul cand apasam pe acel capac se actioneaza claxonul...atunci cand acesta nu mai functioneaza numai din cand in cand...inseamna ca acele 3 gauri s-au largit putin si cele 3 picioruse intra in ele si astfel nu mai claxoneaza :P

Acum o sa pun ceva poze sa vedeti cum sa desfaceti capacul si sa remediati problema :
-in primul rand aveti nevoie de 2 surubelnite cu cap lat care se introduc in spatele volanului pentru a putea lua capacul jos...

1. surubelnita sa nu fie in pozitia aceasta...


2. pozitia corecta a surubelnitei este aceasta...


3. aici se afla si locusorul unde se introduce surubelnita...pe ambele parti...


Acum sa va explic ce se intampla in spatele capacului dupa ce introduceti cele 2 surubelnite :P

1. se poate observa in poza ce urmeaza cum cele 2 surubelnite ajung la cele 2 tije din fier...


2. cele 2 tije vor trebui impinse cu surubelnitele la fel ca in imaginea ce urmeaza pentru a putea scoate capacul...


3. aici aveti o imagine cu cele 2 cleme in care e prin capacul si care se tine in cele 2 tije...


Dupa ce ati impins cu surubelnitele cele 2 tije trageti cu putina forta de capac si e dat jos...acum se pot observa cele 3 picioruse de pe interiorul capacului...

1. asa arat un piciorus :P


2. un pic de banda sa dam pe el...


3. si asa arata la sfarsit :P


Apoi se apasa capacul cu putina forta inapoi la locul lui...

Sper sa va fie de folos explicatia...:P :D Smile...succes
...face the future...

Angel

Been there...am patit-o...apasam si nu claxona, sau trebuia sa apas f.tare si prelung. Thx pt sfat, nu ma incumet eu sa fac asta singura, dar voi incerca sa-l corup pe tata in realizarea acestei operatii  ;D
Oamenii mă pot dezamăgi, dar nu mă pot ßnfrùnge niciodată

buhaivictor

frumoase poze seby.....
vad ca ti-au prins bine sfaturile mele....
nu va fie frica sa interveniti chiar nu se poate intampla nimic rau...

oanna1707_mypeugeot307

si eu am patit la fel cu claxonul,doar ca dupa un timp oricat as fi apasat pe el nu mai claxona deloc deloc si asta ma enerva,asa ca mam dus la un electrician sia dat capacul jos sia pilit ceva acolo.a mers un timp de vreo luna dupa aia mam dus iar la el ....si iar a pilit....acu merge dar daca o sa mai faca probleme o sa scot imaginile astea la imprimanta sa i le arat ca dupa aia zice cal invat eu meserie...... ;) ;D
my peugeot307

Radon

Fratilor, nu stiu ce tot fac :angel:, dar am reusit sa fac praf al doilea claxon in 2 ani jumate. ::)
Stie cineva cumva unde se afla claxonul la 307SW si daca pot ajunge la el, ca nu as vrea sa mai merg la service pentru asta. Ma gindesc sa nu fie cumva vreun contact prost, corodat, si sa ma duc sa imi bage pe git unu nou... as vrea sa arunc o privire si daca se poate sa-mi rezolv singur problema.

raluci

Ma confrunt si eu cu problema claxonului. Mi-e teama sa procedez ca Seby din cauza airbagului. Sigur nu se poate intampla sa sara daca incerc sa desfac acel "capac" al volanului?

turbojack

De preferat sa demontezi in prealabil o borna a bateriei.

raluci

Daca demontez o borna a bateriei nu mi se reseteaza alarma si altele...?

Seby

Citat din: raluci din Mai 17, 2008, 01:03:47 P.M.
Daca demontez o borna a bateriei nu mi se reseteaza alarma si altele...?

Nu stiu ce sa zic de alarma...dar cand am schimbat bateria la masina casetofonul de exemplu nu s-a resetat si nu mi-a cerut nici un cod sau ceva de genul.
...face the future...

raluci

Am fost la service cu masina. Intr-adevar mi-a scos borna bateriei pentru a da jos "capacul" de pe volan. Dupa mai multe "teste" au constatat ca am panglica aceea care iese din volan defecta.   

neog

#10
Din cate am vazut claxonul este o alta problema comuna a Peugeot-urilor. Stiu mai multe persoane care au ramas fara claxon fara motive reale. Am fost cu masina la service, si dupa ce a stat 1h pana si-au dat seama unde este situat, si alta ora pentru constatari, am plecat tot nerezolvat.
Claxonul nu este defect, i-au facut proba, firul nu este intrerupt, si la tabloul de sigurante nu este nici o problema. Au zis ca s-ar putea sa fie de la contactul din volan, insa nu s-au bagat. Vroiam sa intreb daca aveti idee care ar putea fi problema?
Nu condu cu viteza mai mare decat poate sa zboare ingerul tau pazitor!

neog

Acum ca am gasit acest topic, dupa multe cautari, sunt decis sa incerc si eu rezolvarea problemei de unul singur. De ceva vreme se  aude un zgomot in capacul volanului, ca si cum ar fi un contact imperfect. Sper sa-mi fie de folos acest topic. Exista vreun risc daca nu demontez o borna?
Nu condu cu viteza mai mare decat poate sa zboare ingerul tau pazitor!

turbojack

Exista riscul sa explodeze incarcatura airbag-ului.

neog

Am incercat metoda prezentata de @seby, si am constatat ca sistemul de prindere al capacului este altfel. In primul rand surubelnita nu intra din pozitia prezentata de el, ci perpendicular pe volan, dinspre bord, iar la capatul gaurilor nu se gasesc tije, ci suruburi in stea. Din pacate nu am avut in dotare decat una scurta, care nu ajungea la surub, si am amanat operatiunea. Sper doar ca la interior sa aiba aceasi configuratie.
Nu condu cu viteza mai mare decat poate sa zboare ingerul tau pazitor!

neog

S-a dus si speranta mea de a rezolva claxonul :crying:repede si usor. Am desfacut impreuna cu un electrician capacul, si constatarea a fost ca nu mai functioneaza din cauza panglicii de la claxon si airbag. Spune el, ca in timp se duce si ca este o problema des intalnita. Acum intreb eu: este posibil ca din cauza ei, la o adica sa nu functioneze nici airbag-ul?
Nu condu cu viteza mai mare decat poate sa zboare ingerul tau pazitor!