Preturi si dotari Peugeot 308

Creat de Gabriel, Octombrie 22, 2007, 12:05:26 P.M.

« precedentul - următorul »

0 Membri și 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Cum vi se par preturile?

foarte mici
0 (0%)
bune
4 (11.1%)
corecte
17 (47.2%)
mari
10 (27.8%)
foarte mari
5 (13.9%)

Numărul total de membrii care au votat: 0

Cloud no.75

exact BeeJay: dupa facelift o sa creasca preturile la 407 cu 20% si nu o sa vi se mai para 308 scump, ci super afacere !!!

Problema este alta: daca va uitati pe cifre APIA lunar 407 vinde pana in 150 de bucati. Daca ii cresc pretul cu 20% il vor ingropa de tot ca va fi mai scump ca Passat-ul...

@K-man: citeste cu atentie: pretul masinii nu e scump in echipare standard, optionalele sunt extrem de scumpe...Nu ai cum sa ai pretentia sa-l faci avion si sa coste 15 000E...Arunca un ochi in Germania sa vezi cat costa unul cu optionalele tale si o sa ramai paf...
"And still I stand this very day/ With this burning wish to fly away.../ ...I'm still looking, looking for the summer..."




andrei

Citat din: BeeJay din Octombrie 26, 2007, 12:24:29 A.M.
Si despre 207 s-a zis ca e scump la aparitie. Asa e ca acum nu mai pare asa de scump? Si sa vedem ce preturi va avea 407 dupa facelift.

Ba, mie mi se pare scump in continuare 207 !!!
Eu visam la un 207 2.0 HDI 136 CP in 3 usi, cu scaune incalzite, plafon vitrat, ESP, tot tacamul... si sa fie 18-19000 DDP...
Si cand  colo, 1.6 HDI Feline cu dotari bate spre 21.000 DDP...

Toate masinile din clasa asta mica "noua" mi se par foarte scumpe...
Peugeot 206 Starline, 1.6 HDI FAP, gris cendré, ESP, pack aluminium, 195/65/R15, Iulie 2006

Cloud no.75

asta e societatea de consum in care traim.

nu ne opreste nimeni sa aducem seconduri cu 1 an vechime si inca 2 ani garantie de fabrica cu pana in 15 -20 000km cu 30-40% mai ieftine decat una noua de aici.
In conditiile in care taxa de inmatriculare se va scoate din vara, devine chiar avantajos.
"And still I stand this very day/ With this burning wish to fly away.../ ...I'm still looking, looking for the summer..."




andrei


Nu ne opreste... Dar gandeste-ta ca nu toti pot aprecia o masina la fel de bine cum o poti face tu. Nu toti au condus zeci de masini - eu unul am condus doar 3 masini, ditre care una fiind oltcit, nu se pune la socoteala ( sa vedem ce parere are a_mic de asta :D ).

Si la cate se spun (si sunt convins ca se si fac) cu/despre masinile second hand aduse la noi, eu nu as putea baga mana in foc ca o masina "impecabila" cu 20.000 km si mai putin de 2 ani vechime nu are de fapt 60.000 km si nu e reparata dupa cine-stie-ce accident.

In rest - cred ca cea mai buna varianta este sa ai ceva rabdare si sa te orientezi spre o clasa superioara, unde inca par sa fie niste preturi mai bune d.p.d.v. raport pret/calitate.
Peugeot 206 Starline, 1.6 HDI FAP, gris cendré, ESP, pack aluminium, 195/65/R15, Iulie 2006

cosmins

Citat din: Cloud no.75 din Octombrie 26, 2007, 09:32:46 A.M.
exact BeeJay: dupa facelift o sa creasca preturile la 407 cu 20% si nu o sa vi se mai para 308 scump, ci super afacere !!!

depinde daca pretul o sa fie mai mare dupa facelift, sau depinde de facelift. parca la 307 nu s-au modoficat preturile dupa facelift nu? trebuie un facelift ca masina e veche si demodata in comparatie cu ce e pe piata nu?
daca 407 in urma faceliftului o sa aiba oglinzile skimbate, spatiu mai mare in interior(scaunele regandite, schimbate ....), poate farurile din fata in stilul 308 .... poate il iau in calcul :P.

Cloud no.75

diferenta de pret intre 307 T5 si T6 a fost de 600-800Euro la echipari similare. Extrapoland ne putem astepta la 1200-1600E pentru 407 facelift
"And still I stand this very day/ With this burning wish to fly away.../ ...I'm still looking, looking for the summer..."




andrei

Concluzia celor de la Fifth Gear, la un "Versus" intre Peugeot 308, Ford-ul Focus, si noul Bravo de la Fiat:

Peugeot 308: interiorul impresioneaza, mai exact spatiul generos din spate (care, culmea, e ceva mai mic decat la 307) si pavilionul vitrat; a placut intrucatva si exteriorul, dar nimic extraordinar la acest capitol din punctul lor de vedere. Pretul citat este, pentru UK, de 14000+ lire (era varianta cu plafon panoramic, si cu dotari superioare).

Fiat Bravo: spatiu stramt in spate, datorat in mare parte si liniei caroseriei, care urca spre spatele masinii, ingustant geamurile din spate si facand masina sa fie calustrofobica din punctul de vedere al pasagerilor din spate, unde, se pare, nu este prea mult loc. In afara de asta, exteriorul a facut o impresie buna. De departe ceea ce il va face activ peste canalul Manecii va fi pretul de lista de 10.000 lire, la acelasi nivel de dotari ca Peugeot 308 sau Ford Focus.

Despre Ford Focus, nu ar fi prea multe de spus, daca ne gandim ca 1 din 17 masini vandute in UK se pare ca este un Focus... Pret de lista, cu dotarile superioare: 15.000 lire.
Peugeot 206 Starline, 1.6 HDI FAP, gris cendré, ESP, pack aluminium, 195/65/R15, Iulie 2006

dadu

Deja se livreaza 308 cu BVM6 atat Smartline cat si Dreamline. N-aveau la test dar din cat am tras de ea cred ca e ceva mai buna. Sper.
When you set out for Ithaka,
ask that your way be long!

Gabriel

Oferta Peugeot 308 Smart Line primita de la Trendo Automobile.