Echipari 308--

Creat de Kman, Octombrie 30, 2007, 07:37:06 A.M.

« precedentul - următorul »

0 Membri și 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Ce echiparea v-ati alege pentru un 308 ?

Confort
Confort Pack
Premium
Premium Pack
Feline.

andrei

Trebuie sa merg si eu odata noaptea cu o masina echipata cu faruri XENON... Nu de alta, dar ceea ce mi se parea mie un moft (fara vreun argument care sa fi dus la aceasta impresie) pare sa fie ceva unanim apreciat ca MUST HAVE de multa lume... Si intr-adevar am primit argumente pertinente cu ocazia test-drive-ului de la 308.

Peugeot 206 Starline, 1.6 HDI FAP, gris cendré, ESP, pack aluminium, 195/65/R15, Iulie 2006

Kman

Ce e aia sefu` motor bun??
Eu fara min 200 nm cuplu maxim nu mai imi iau nici degeaba pe o masina de 1,4 tone ( ce greu suna 1, 4 tome...ioi )
ESP - nu neaprat??!?! Scuza-ma daca nu il aveam pe masina ( apropos tipu de la vanziari s-a minunat cand a auzit ca vreau ESP pe benzina 1.6 ) nu mai aveti placerea de a vorbi cu THE LIKEABLE.

Radon

Citat din: 407SW din Noiembrie 02, 2007, 06:02:57 P.M.
Daca ai clima geamuri electrice sint inutile.

:offtopic: na, io asta n-o inteleg. ce are una cu alta, frateeee?  :blink: io am si de una si de ailanta, si zau ca nu am avut probleme cu ele. ba chiar ma simt foarte confortabil cu geamurile electrice, chiar le folosesc!

back OT: m-am tot sucit, nu reusesc sa ma decid la nivelul de echipare... tre' sa mai rumeg. imi e foarte greu sa ma decid, fiind tot timpul cu gandul la ce va avea 308SW pe el...  :001_rolleyes:

andrei

308 sw va aveam minim 1500 de euro "in plus" pe el  :blink:
Peugeot 206 Starline, 1.6 HDI FAP, gris cendré, ESP, pack aluminium, 195/65/R15, Iulie 2006

SportWagon

Citat din: K-man din Noiembrie 02, 2007, 07:55:25 P.M.
Ce e aia sefu` motor bun??

Raport CP/Kg *10 corect, unitar de preferinta sau si mai bine supraunitar. De ex 1400 kg cere motor de 140 CP pt raport unitar. Cuplul pe masura.
Ofer consultanta in domeniul auto,

andrei

Mi se pare corect !
La mine e usor supra-unitar raportul CP/Kg *10 , si tot se misca super bine, deci de la unitar in jos, cred ca e super !

Peugeot 206 Starline, 1.6 HDI FAP, gris cendré, ESP, pack aluminium, 195/65/R15, Iulie 2006

SportWagon

Cu cit raportul este mai mare adica putere mare pe kilograme putine cu atit o masina este mai performanta.
Daca raportul scade se degradeaza corespunzator performantele dinamice. Atentie, am scris CP/Kg si nu invers Kg/CP , caz in care raportul ar trebui sa fie cit mai mic cu putinta.
Ofer consultanta in domeniul auto,

andrei

Greseala mea. Eram obosit, dar cred ca se intelege ce vroiam sa zic.  :oops:
Peugeot 206 Starline, 1.6 HDI FAP, gris cendré, ESP, pack aluminium, 195/65/R15, Iulie 2006

Vlad01

Din cate stiu ca a amintit prietenul Nor in alte post-uri daca vorbim de o masina cu raportul Kg/CP <10 putem vorbi despre o masina cu un usor caracter sportiv  :001_smile:. Ma scuzati pentru  :offtopic:

dadu

sub 10 ai chiar ceva sport. sub 5 esti in clasa super.
When you set out for Ithaka,
ask that your way be long!

Kman

#40
Cred ca s-a deviat un pic de la subiect. Daca exista interes pentru aceasta tema e bine sa fie deschis un nou topic.

In alta ordine de idei am incercat din rasputeri sa configurez un un 308 in max 18 000 de euro cu tot cu tva si singura varianta este cea cu motorizarea pe benzina de 120 CP. Intr-o echipare cat de cat ok- PREMIUM = 17.287 euro  si cu ceva optionale -airbaguri laterale si perdea=232 euro;pack confort=155 euro;regulator viteza=309 euro. Toate astea ajung la 17983 euro. Pentru ca nu mi-au ajuns bani si pt vopsea metalizata o sa raman la un alb.
Exceptand echiparea Confort Pack pt un 308  de 1.6 bezina 120 Cp si BVA4 =17.117 euro +ceva optionale, singura varianta pt a te incadra in pret este cea de mai sus.

dadu

nu vad de ce trebuie sa aiba neaparat BVA.
When you set out for Ithaka,
ask that your way be long!

SportWagon

Simplu. K-man isi doreste o masina cu cutie automata. E dreptul lui. E
Ofer consultanta in domeniul auto,

Cloud no.75

nu vad de ce tre sa dai 300E pe un regulator de viteza, cand il poti monta dupa achizitie la juma' de pret...

eu as face altfel:

as lua 1.6 hdi de 90 de cai (la nevoie il chipuiesc "light" pana la 110 cai)
as pune:
clima automata
6 airbag
oglinzi electrice si incalzite
scaune reglabile inaltime
CD player comenzi la volan
vopsea metalizata

Xenon - din pacate aici se duce draq calculul caci Xenon poti sa pui doar la Pemium Pack caz in care sari de 18 000DDP...Asta e, pun Blue Vision.

Masina vine cu tabla pe 16, asa ca imi cumpar ulterior niste roti aluminiu la 400E/set. Daca raman bani la configurare le iau pe loc, caci sunt doar 200E

Daca exclud Xenon, ma incadrez in 18 000DDP ? ma ajuta cineva ?
"And still I stand this very day/ With this burning wish to fly away.../ ...I'm still looking, looking for the summer..."




Vlad01

90 CP sunt cam putini pentru 308, si ideea chip tuning-ului nu ma atrage, pe mine cel putin. Cam greu de scos la 18.000 cu o echipare si motorizare decenta.