Ce model Peugeot detineti ?

Creat de Seby, Noiembrie 06, 2007, 03:14:32 P.M.

« precedentul - următorul »

0 Membri și 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Ce model Peugeot detineti ?

106
107
206
207
306
307
308
405
406
407
607
806
807
1007
PARTNER
Alte modele...

Seby

Va invit sa postam aici ce fel de model Peugeot detinem si cum am ajuns in posesia lui...ce ne-a determinat sa il cumparam...

p.s. fiecare user poate vota 3 variante max...daca este cazul...

numai bine...
...face the future...

asterisc

206. De ce?
+ model matur si lipsit de problemele tineretii
+ detinea locurile fruntase in diferite reviste de specialitate (relativ la comportament rutier)
+ a fost si este in continuare o masina frumoasa, design exterior excelent (hot-hatch)
+ nu am avut nevoie de o masina de familie
+ raportul pret/calitate este unul dintre cele mai reusite
- rareori as avea nevoie de spatiu suplimentar
- tehnologie putin invechita pentru zilele noastre
Reality is for those who can't face Science Fiction

Cloud no.75

un 307 T6 Zenith burdusit de optionale...Deh, e Company Car.
Ma bucur de el in weekenduri in principal...
"And still I stand this very day/ With this burning wish to fly away.../ ...I'm still looking, looking for the summer..."




Vlad01

Un 307, si nu e al meu e al parintilor, dar deocamdata il folosesc si eu. De ce? Pentru ca la 12000 de euro cu 19500km rulati in franta si 6 airbag-uri mi s-a parut o oferta foarte buna, am dus ceva munca de lamurire cu tatal meu care era fixat pe logan si pana la urma am izbandit. Si nu ii pare nici lui rau de achizitie. Suntem toti multumiti de el  :clap:

cristic

In comparatia cu alte modele care intrau la momentul achizitie astea au fost motivele care au primat la achizitie: o masina cu mai mult suflet, design interior si exterior mai pe gustul meu si rapoartele pret/dotari/calitate care se potriveau cu buzunarul.

GXG

Eu am votat 307 si partner berlingo. In ambele cazuri a fost vorba de bani dar amandoua imi palcusera mult inainte.
Dupa 307 oftam eu de mult cand am prins promotia cu XLine si a mea a fost.
My ex - Peugeot 307 1.6 HDi
Seat Ibiza 1.2
Mitsubishi Outlander 2.0DID
Citroen Berlingo 2.0 HDi

Seby

Dupa ce am facut rost de bani am zis ca hai sa imi cumpar o masina...in principu doream o masina micuta care sa nu consume prea mult si sa fie un pic sportiva...toti prietenii mei aveau gama vw dar parca nu vroiam sa am ce are toata lumea asa ca a ramas sa aleg dintre alfa 147, rover si peugeot 206. Pana la urma am ales Peugeot 206, dar soarta m-a pus sa intru intr-un 307...aici s-a terminat...am zis ca trebuie sa o am, am ramas impresionat de felul in care ma simteam la volanul masinii si de interiorul elegant si mai ales de felul cum arata in exterior. Tot ce stiam in momentul cumpararii este :
1. auzisem eu ca motoarele pe motorina de la Peugeot sunt nr. 1
2. stiam ca in 2002 307 a fost masina anului

asa ca m-am ales cu 307 si nu o sa regret nicodata...pt. ca am zambit de multe ori in spatele volanului... :blushing:
...face the future...

Radon

307... SW - asta e de fapt cel mai important lucru la masina mea !
de ce am ales varianta 307SW? pai sa vedem: in primul rand fiindca e o masina cu personalitate, cu "fata". apoi, modularitatea interiorului, plafonul panoramic, si nu in ultimul rand oferta financiara la momentul achizitiei.

Spencerul

   307 1,6 110 cp benzinar:) Dar oftez (inca) dupa un 407...sper ca ajung la un 407 la urmatoarea cumparare:) In rest...sunt super-multumit de 307 meu :001_rolleyes:
Sunt nou aici dar incerc sa ma integrez...

mavida

A fost dragoste la prima vedere... :001_tt1:
Let the dream come true.

ventura

406, pentru ca modelul asta mi-a placut

- spatiu interior mare
- punte spate independenta si autopivotanta

Si multe altele care pe moment nu imi vin in minte.


a_mic

"Detin" (asta ca sa nu zic "calarex"), cum se poate cu usurinta vedea si in avatar, un 206 si un 107 (107-le "prin reprezentanti"  :biggrin:). Sa le luam pi rand, chiar daca s-ar putea sa nu am timpul necesar si sa fiu nevoit sa ma intrerup.

Peugeot 206, diesel, motoras de 1.4, rouge lucifer, 5 usi: masina asta m-a "curentat" de cand am vazut-o. Nu mi-am facut deloc vise, era scumpa si, parca nu de nasul meu/al nostru. A ramas la stadiul de vis, atunci cand ma gandeam "ce as face daca...". Am birjarit eu mai multe masini, Oltcit in special, pana cand, si datorita vechimii tipului, si datorita faptului ca gaseam din ce in ce mai greu piese, si datorita faptului ca uneori ofera o imagine nu tocmai ok despre posesor, m-am hotarat sa o schimb sau, sa iau altceva. In lunga si agitata mea viata, am cunoscut si pe cineva care era in cautarea unei masini si care, s-a hotarat la un moment dat sa-si ia un 307 SW. Am insotit-o la achizitie si, in virtutea bunelor relatii si datorita faptului ca tanara se trezise cu masina fara sa-si puna problema ca pentru a "si-o feri" tre' sa aiba si oarece docoment, am condus-o cateva mii de km, impresia pe care mi-a facut-o masina fiind foarte buna. Odata cu sfarsitul coabitarii, mi-am pus din nou problema achizitiei unei masini cu buget limitat. Am tot umblat pe net, gasind printre altele si forumul vechi unde m-am si inscris. Ca orice incepator in ale forumurilor, m-am concentrat mai putin pe ideile proprii si mai mult pe ale celorlalti, studiind cu maxima atentie proprietatile fiecaruia. Dupa o vreme, cineva a scos la vanzare o frantuzoaica (cea despre care vorbesc). L-am luat pe om in colimator si, pentru ca era un membru cu vechime, am avut ce citi despre masina lui. M-a impresionat in mod placut jurnalul lui de bord, felul cum discuta despre maniera de a conduce o masina, grija pe care a aratat-o vis-a-vis de ea, precum si faptul ca avea o dotare remarcabila: CB. L-am contactat si am inceput negocierile. Nu a durat mult pentru ca el a cerut un pret rezonabil, incadrandu-se fara sa stie in "bugetul aprobat". O strangere de mana si masina a ajuns la mine avand la bord cca 85.000 km in luna iunie a anului 2006. Prezentand solvabilitate, fostul proprietar mi-a dat, pe incredere, cheile masinii si actele acesteia, urmand ca in interval de o saptamana sa primeasca si banii. Lucru care s-a si intamplat. Au urmat apoi actele si am inceput sa ma bucur de ea. Dupa ceva vreme am realizat ca visul pe care l-am avut atunci cand acest tip de masinuta a aparut, S-A REALIZAT ! Nici acum inca nu-mi vine sa cred ca o am pe cea de care m-am indragostit la prima vedere. In ordine, deciziile le-am luat din urmatoarele motive:
- faptul ca mi-a cazut rau cu tronc in '98;
- faptul ca am mai condus un pejo si mi-a placut;
- faptul ca am gasit-o;
- faptul ca m-am incadrat in buget.
Ar trebui sa spun aici ca un alt tip de peugeot nu mi-as fi luat, nici macar un 307 SW pentru ca nu se lipeste de mine. Continuarea inj numarul viitor.
In aceasta lume ai ocazia sa cunosti oameni cu a caror prietenie te poti mandri dar, si mai multi al caror dispret te onoreaza.
Pentru ca lucrurile au luat o intorsatura cu care nu pot fi in niciun caz de acord, imi autosuspend dreptul de a scrie. Pentru comunicare, rog numai PM.

coyote

Am 107 pentru ca am nevoie de o masina mica, de oras, care sa nu consume mult si sa fie confortabila la condus. Am si 207, si desi as putea sa enumar o mie de caracteristici pentru care am luat-o, voi spune sincer ca o iubesc, si ca m-am indragostit de ea imediat ce am vazut-o. Si asta e suficient :)
Road-runner: BIP BIP!
Coyote: lol
Proud owner of Peugeot 207 RC / 107

FLOREA CALIN

307 2.0hdi eu
Cel mai bun raport calitate pret la data achizitiei si mai ales ca stiam istoricul masinii(dotari multe la pret ok)
206 1.1 benzina ea(adica consoarta)
nou venit in familie, inca nu pot da nota acestei masini , dar nevestica e incantata de el :clap:

n_costique

307 . Cautam o masina care sa nu fie comuna , sa fie frumoasa si peste 10 ani , sa aiba ceva dotari... Am ajuns la 307 dupa ce am cautat destul de mult : norocul meu e ca aceste masini sunt subevaluate nefiind in atentia majoritatii romanilor . Asa ca am o benzinare care consuma cam cat consuma vechea mea dacie , poate un pic mai mult, la o calitate si dotare mult mai generoasa . Iar masina are o personalitate remarcabila si un aspect deosebit.