"VOLANUL DE AUR" pentru 308

Creat de Korina, Noiembrie 09, 2007, 12:23:00 P.M.

« precedentul - următorul »

0 Membri și 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Korina

Peugeot 308 a luat premiul "Volanul de aur" pentru anul 2007 in Germania, este cel de-al 6 lea premiu pe care il ia Peugeot la aceasta categorie, primul a fost Peugeot 505 in 1979, urmat de Peugeot 205 in 1983, de Peugeot 405 in 1987, de Peugeot 306 in 1993 si Peugeot 206 in 1998

a_mic

 e de bine daca si nemtii acorda premii frantuzoaicelor !  :clap:
In aceasta lume ai ocazia sa cunosti oameni cu a caror prietenie te poti mandri dar, si mai multi al caror dispret te onoreaza.
Pentru ca lucrurile au luat o intorsatura cu care nu pot fi in niciun caz de acord, imi autosuspend dreptul de a scrie. Pentru comunicare, rog numai PM.

Vlad01

#2
Chiar de asta ma mir si eu, oricum e bine ca nu e acordat de romani ca e clar spre ce marca, de altfel mult prea populara la noi, se indrepta  :censored:

andrei

Trebuie sa recunosc am fost foarte impresionat cand am citit stirea !

Asta a fost si reactia mea, sa apreciez faptul ca nemtii au ajus sa dea premii masinilor frantuzesti :)

Insa, latura mea mai sceptica isi baga putin codita, si nu pot sa nu ma intreb cate premii de genul asta or exista in germania - Volanul de Aur fiind doar unul dintre ele. Nu stiu nimic despre asta, si chiar o sa-mi fac putin timp in week-end sa caut pe net. Lasand insa prestigiul premiilor la o parte, trebuie sa recunosc ca am fost foarte placut impresionat de 308.
Peugeot 206 Starline, 1.6 HDI FAP, gris cendré, ESP, pack aluminium, 195/65/R15, Iulie 2006

Seby

Nu poate decat sa ne bucure ca 308 e premiat in Germania...numai ca daca poate cineva sa ne si zica ce este de fapt "Volanul de Aur"...dupa ce criterii se alege castigatorul...
...face the future...

ventura

Concursul germanilor s-a desfasurat in doua faze. In prima, publicul a fost nevoit sa preselectioneze cate cinci modele lansate in 2007 in fiecare dintre cele patru categorii ale concursului. Juriul format din jurnalisti germani a stabilit apoi castigatorii, bazandu-se pe o multime de criterii importante: design, conceptie, confort, tinuta de drum, siguranta, calitate si mediu.

VOLANUL DE AUR 2007 - PEUGEOT 308

Categoria SUV - VW Tiguan

Categoria Masini de familie - Audi A4

Categoria Masini de oras - Skoda Fabia

Categoria Cabrio - Mercedes McLaren SLR Roadster






Sursa Automarket

Vlad01

Deci putem sa spunem ca 308 a fost singurul model strain, dintre cele enumerate. (Skoda tot un fel de Vw e  :001_smile:) Felicitari PEUGEOT!

Radon

Nu e chiar strain... e o vorba care zice ca Peugeot e cea mai "nemteasca" masina frantuzeasca !   :biggrin:

pffff... tocmai eu sa dau in :offtopic:

dadu

Citat din: Radon din Noiembrie 10, 2007, 03:34:09 P.M.
Nu e chiar strain... e o vorba care zice ca Peugeot e cea mai "nemteasca" masina frantuzeasca !   :biggrin:

tot off-topic: e una din primele concluzii pe care le-am tras dupa ce mi-am luat 207-le.
When you set out for Ithaka,
ask that your way be long!

Korina

#9
Citat din: ventura din Noiembrie 10, 2007, 01:34:18 P.M.
Concursul germanilor s-a desfasurat in doua faze. In prima, publicul a fost nevoit sa preselectioneze cate cinci modele lansate in 2007 in fiecare dintre cele patru categorii ale concursului. Juriul format din jurnalisti germani a stabilit apoi castigatorii, bazandu-se pe o multime de criterii importante: design, conceptie, confort, tinuta de drum, siguranta, calitate si mediu.

VOLANUL DE AUR 2007 - PEUGEOT 308

Categoria SUV - VW Tiguan

Categoria Masini de familie - Audi A4

Categoria Masini de oras - Skoda Fabia

Categoria Cabrio - Mercedes McLaren SLR Roadster

Sursa Automarket

eu n-am avut timp sa dau mai multe detalii despre acest premiu, dar trebuie tinut retinut ca peugeot 308 a avut lansarea in Germania pe 15 septembrie, iar printre marcile concurente sa enumerat Toyota Auris (o mare dezamagire dupa parerea mea) si Hyundai i30

Cloud no.75

super ! ma bucur pentru 308.

Daca ne uitam bine la poza aia postata de prietenul Ventura -cea cu premiantii - doar Fabia nu cadreaza in peisaj...308 se integreaza foarte bine printre "nemtoaice" mai ales datorita fetei - din punctul meu de vedere punctul forte al design-ului exterior.


OFF-TOPIC: Faza cu SLR premiant e cam seaca...bine ca nu a iesit Bugatti vEYRON....
"And still I stand this very day/ With this burning wish to fly away.../ ...I'm still looking, looking for the summer..."