Puncte tari si puncte slabe la Pug 206

Creat de Ovidiu, Ianuarie 17, 2008, 10:23:57 A.M.

« precedentul - următorul »

0 Membri și 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Ovidiu

Dragi colegi,

In acest topic va invit sa va expuneti parerea despre acest model Peugeot longeviv - 206. Care considerati ca sunt calitatile si defectele modelului 206, din punct de vedere subiectiv si/sau obiectiv.

Voi incepe eu:

calitati: design reusit, interior atragator, motor bun si puternic (2.0 HDi), stabilitate ok in viraje, spatiu interior destul de mare pentru categoria sa.
defecte: blocul de lumini sensibil, rulmenti spate care necesita o atentie deosebita, motor "insetat" (2.0 HDi), foarte rigid- topaie spatele in gropi, stalpul din fata de la parbriz e putin deranjant in sensul ca iti cam blocheaza vizibilitatea, sunetul portierelor la inchidere este deranjant. Mi-ar fi placut ca volanul sa aiba reglaj pe adancime, discuri de frana pe spate si cotiera centrala.

Voi ce pareri aveti?
Eu nu sufar de nebunie...ma bucur de ea in fiecare minut!

pufiman

Ai cam acoperit cam tot ce trebe, dar la cateva puncte nu sunt intru totul deacord cu tine: stabilitatea mi se pare mai mult decat ok, trebuie sa fac eforturi serioase ca sa intru in derapaj fara frana de mana, spatele s-ar putea sa-ti topaie la gropi din cauza presiunii prea mari in roti.
La al meu 1.4 hdi consumul este mai mult decat ok, de obicei uit de cand nu am mai alimentat :) i-mi place cum trage motorul pentru cilindreea lui, si nu m-a lasat niciodata la greu.
In rest sunt de acord cu tine ;)
Horatiu
Peugeot 206 1.4 HDI | 4 usi | 2002 | Mp3 Player Blaupunkt (stie sa cante numai ROCK :naughty:  )| boxe fata Magnat Bull Power 1630 55W RMS | boxe spate Panasonic CJ-DA1323N 45 RMS

Ovidiu

Ai dreptate cu presiunea, am 2.4 pe toate rotile  :)
Eu nu sufar de nebunie...ma bucur de ea in fiecare minut!

coyote

Eu sunt de acord doar in oarece masura cu stabilitatea mai mult decat ok, dar DOAR la 2.0 HDi, pentru ca e grea rau pe fata si asta o face imprevizibila. As mai mentiona si calitatea slaba a materialelor folosite la interior si tendinta de aparitie a greierasilor, mai ales la geamuri.
In rest o masina robusta si foarte corecta dpdv al satisfactiei oferite raportata la pretul masinii.
Road-runner: BIP BIP!
Coyote: lol
Proud owner of Peugeot 207 RC / 107

Gabriel

Eu am avut un 206SW 1.4E. Am fost foarte satisfacut de stabilitatea pe viraje, pe anumite viraje sta mai bine decat actualul 307SW care plateste tribut garzii la sol mai mare. Motorul de 1.4 era destul de econom atat in oras cat si la drum lung dar imi placea ca era vioi si tinut la peste 4000 era chiar placut de condus. Cu toate ca masina parea submotorizata va spun pe cuvant ca se putea face si burn out cu ea si stiu ce zic.  :biggrin:
La puncte slabe ar fi plasticaraia din interior si predispozitia data de drumurile neaose de a gazdui greierasi.

asterisc

Singurul, dar absolut singurul lucru cu adevarat deranjant la masina (pe langa stalpii fata, care reduc mult din vizibilitate in viraj si nu numai), sunt dealerii!
Reality is for those who can't face Science Fiction

Kman

Aaa...va rog eu nu incepti si aici discutia despre dealeri si service-uri!!

a_mic

Puncte tari:
1. motorul (1.4 HDi) cu consumul aferent. Cred ca este o masina cu care, in anumite conditii si cu o minima preparare, poate inregistra pe un traseu de 200 km chiar sub 3l/100
2. pozitia la volan a soferului (care are prea multe picioare, asa ca mine...)
3. design-ul exterior care ma farmeca in continuare (poate la fel cum ma farmeca in continuare "der Kaeffer VW 1303"-masina greu de egalat in opinia mea nu numai din punctul de vedere al formei si longevitatii ci si a solutiilor tehnice cu totul revolutionare utilizate)
4. modularitatea (maxima avand in vedere ca este un hatch)
Puncte slabe:
1. fara indoiala, cutia de viteze (agata consistent la trecerile din 4 in 3 si din 3 in 2)
2. spatiile de depozitare (dar, atatea se cam prevedeau in anii '90) din habitaclu
3. amplasarea sau, mai bine spus, protejarea rotii de rezerva
4. solutia utilizata pentru suspensia spate
In aceasta lume ai ocazia sa cunosti oameni cu a caror prietenie te poti mandri dar, si mai multi al caror dispret te onoreaza.
Pentru ca lucrurile au luat o intorsatura cu care nu pot fi in niciun caz de acord, imi autosuspend dreptul de a scrie. Pentru comunicare, rog numai PM.

Gabriel

Aaaa, chiar uitasem de design care e de mare angajament (vorba unui clasic in viata). M-a fermecat din prima si cred ca a revolutionat designul auto la aparitie.
Referitor la suspensia spate, mie mi s-a parut super ok la versiunile de dupa facelift cand a fost preluata pe toata gama de modele suspensia introdusa initial pe 206 SW.

a_mic

Citat din: BeeJay din Ianuarie 17, 2008, 03:52:15 P.M.
Referitor la suspensia spate, mie mi s-a parut super ok la versiunile de dupa facelift cand a fost preluata pe toata gama de modele suspensia introdusa initial pe 206 SW.

Da, dar eu ma refeream la fiabilitate. Poate ca din punct de vedere al stabilitatii, a fost un pas inainte dar, pentru mine care de prin '93 ma tot lupt cu puntile pe bare de torsiune-spate....  :death:
In aceasta lume ai ocazia sa cunosti oameni cu a caror prietenie te poti mandri dar, si mai multi al caror dispret te onoreaza.
Pentru ca lucrurile au luat o intorsatura cu care nu pot fi in niciun caz de acord, imi autosuspend dreptul de a scrie. Pentru comunicare, rog numai PM.

Gabriel

Poate, dar eu n-am apucat sa-i testez fiabilitatea. Si asa ajungem la plus: siguranta.
Uitati-va cum a ajuns masina mea iar eu am avut doar vreo doua taieturi de la geamul lateral.


a_mic

no comment.... Doar ca "aceste imagini ne doare"....Scuze de  :offtopic:
In aceasta lume ai ocazia sa cunosti oameni cu a caror prietenie te poti mandri dar, si mai multi al caror dispret te onoreaza.
Pentru ca lucrurile au luat o intorsatura cu care nu pot fi in niciun caz de acord, imi autosuspend dreptul de a scrie. Pentru comunicare, rog numai PM.

Ovidiu

Citat din: K-man din Ianuarie 17, 2008, 01:37:17 P.M.
Aaa...va rog eu nu incepti si aici discutia despre dealeri si service-uri!!
Haideti sa nu discutam despre dealeri si/sau service pe topicul acesta. Aici se pot gasi informatii mai mult sau mai putin subiective despre modelul 206, informatii ce pot fi utile eventualilor cumparatori. De asemenea, va rog sa nu veniti cu pareri preluate de la a 7-ea mana, cava de genul "am auzit de la un vecin care a auzit de la un prieten care a auzit de la un coleg...etc".
Multumesc pentru intelegere.
Eu nu sufar de nebunie...ma bucur de ea in fiecare minut!

mjustin

plusuri:
1. motorul (1.4 e)  :clap: cu consumul decent, comparabil cu unele motrizari HDi, care ofera sprinturi spectaculoase in caz de necesitate
2. pozitia la volan a soferului ("care are prea multe picioare, asa ca mine..."-vorba lui a_mic)
3. design-ul exterior care inca farmeca
4. spatiul generos oferit la interior(e o masina mai mare la interior decat la exterior)

minusuri:

1. capac rezervor cu cheie(risc de inghetare a broastei iarna-parca e masina nationala)
2. amplasarea sau, mai bine spus, lipsa protejarii rotii de rezerva
4. suspensia spate (poate crea probleme in timp)

Cloud no.75

+
-design evergreen- mai ales in varianta Sport cum a fost a mea: bare mai agresive, aripi umflate
-habilitate interioara - am avut scaunele Sport si aveau o sustinere laterala deosebita
-motor de 1.6i 110 cai - un caracter aparte pe 206. Din punctul meu de vedere cel mai bun raport cost/performante pe un motor de 206
- stabilitate deosebita - eu aveam varianta cu suspensie coborata 1.5 cm si se simtea
- discuri spate - se simteau, masina frana excelent
- spatiu interior fata: intre masinile de clasa mica era regina la spatiu in fata. La 185 cat am eu, stiu ce zic...

-
- plasticuri interioare prea dure - totusi corecte avand in vedere ca masina a fost gandita in 95-96
- greierasi geamuri/usi fata
- deschidere buson benzina cu cheia - sexy rau iarna :cursing:
- bloc lumini: mi-a cedat si mie la 2 sapt. dupa ce am vandut-o

Roata de rezerva nu m-a deranjat, caci in 2.5 ani nu am facut nici o pana, la fel suspensia sparte: am tinut masina 31,000km
"And still I stand this very day/ With this burning wish to fly away.../ ...I'm still looking, looking for the summer..."