Cum pot modifica limba la computerul de bord?

Creat de lumberjack, Octombrie 26, 2008, 01:01:34 P.M.

« precedentul - următorul »

0 Membri și 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

lumberjack

   Mi-am luat un Peogeot 307 Sh din Germania. Vreau sa i modific limba la CB dar nu stiu exact cum. Am gasit ceva pe forum ..un fel de cd banuiesc dar nu stiu ce trebuie sa fac mai departe: trebuie sa conectez cumva un Pc la CB? Are pe undeva vreo mufa? Si inca ceva....se aude un fasait sub capota cand accelerez usor. Sa fie de la cureaua la pompa de apa? La turatie mai mare nu se aude nimic. Multumesc!

Radon

Ca sa modifici limba in care apar indicatiile la CB nu e nevoie de nici un CD, si nici o interventie cu PC la computer. E suficient sa intri in meniul CB prin utilizarea celor doua butoane care se regasesc in stanga si in dreapta afisajului - cele de la care se regleaza ora si data si celelalte elemente ce apar acolo. Una din setarile accesibile aici se refera la limba.

lumberjack

Dar un program pentru diagnosticare? Mentionez ca am achizitionat masina sh si nu stiu sigur daca a a avut probleme.. km dati inapoi..loviri..etc. Stiu ca asta se poate face la reprezentanta sau asa ceva dar as vrea sa stiu daca o pot face eu de acasa cu un PC. Trebuie un anumit program? Il gasesc?

theprince

Eu zic ca e tardiva cerea ta. Acest lucru trebuia facut "la inceput de drum", ca sa zic asa. ;)

lumberjack

Stiu...dar tot vreau sa stiu ca sa stiu ce trebuie sa fac.. distributie..schimburi..

n_costique

PSA dezvolta masinile astfel incat fie dificila interventia asupra lor de catre neavizati. Astfel ai nevoie de programul si interfata specifica producatorului care in regim de cumparare se invarte la 2000-3000 euro .Plus ca-ti trebuie si experienta interpretarii datelor. Altfel , la orice diagnoza din orice service iti da raspunsurile standard stabilite de nu stiu ce standard de comunicatie EN dar nu vei afla prea multe si nu poti sterge nici un cod de eroare. Serviceurile Peugeot detin aparatura si vreo cativa baieti  pe langa ei. Cauta pe net .