Razgaiatul, 406 coupe, jurnal de bord

Creat de neog, Iulie 18, 2008, 08:30:52 P.M.

« precedentul - următorul »

0 Membri și 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

ventura

Sa stii ca si sedanul sta bine pe sosea, tu poate mai ai si aportul unor amortizoare sport.

Kman

Si cred ca si o garda la sol ceva ma joasa

neog

Garda este destul de joasa si nu o data am atins cu ea, blestemand drumurile noastre si invinovatindu-ma si pe mine. Nu stiu exact garda insa la viteza traiesti o senzatie foarte frumoasa asfaltul simtindu-se parca foarte aproape. Din cate am inteles nu-mi doresc sa o fac sa derapeze ca este foarte greu de stapanit in acele momente.
Desi stiu ca sunt motoare de turatie avand cuplu maxim la 4000 rpm rar trec de 4500, in oras schimb la 2500-3000 si afara doar in depasiri depasesc 3000, si da iar fi trebuit ceva mai mult de 190 Nm.
Mi-ar placea sa merg si cu un 406 berlina sa vad diferentele dar nu cunosc pe nimeni.
Acum ca am rezolvat problema cu opritul motorului si mesajul "engine immobiliser fault" ma pot bucura pe deplin de calitatile ei.
Nu condu cu viteza mai mare decat poate sa zboare ingerul tau pazitor!

Kman

#108
Pai nu zice nimeni sa schimbi in oras la 4000. Cand ai nevoie atunci trebuie sa pleci de la 4000 si sa schimbi undeva la 5600 ca sa scoti tot ce poate.

neog

   Multa vreme a trecut de cand nu am mai scris despre leutzul meu insa am mai tot intrat sa vad ce mai discuta colegii pe forum. Intre timp am ajuns la 130 000 km cu el si un an si jumatate de cand il am si nu am mai avut nici o problema cu el. I-am pus cauciucurile de iarna si l-am scos la plimbare pe la Predeal, trebuia sa simtim si noi un aer mai tare in nas nu? si inca o data in afar de forma care m-a facut sa-l cumpar mi-am dat seama ca este o masina care m-a completeaza, cred ca stiti despre ce senzatie e vorba: sunt masini in care te simti un intrus si masini cu care formezi un tot unitar.
   Mai avem putin si facem 10 000 km de la ultimul schimb de ulei si vreau sa ii fac cadou si un aditiv sa fiu in sinea multumit. I-am dat cu ceara iarna asta si era o mai mare placere cand vedeai picaturile de apa cum fugeau de pe ea si parca ii intensifica si culoarea.
   In general merg calm cu el in oras, insa mai am momente cand simt nevoia de adrenalina si urc cu el la 5500-6000 rpm, e o adevarata incantare pentru urechi sa auzi motorul care are parca un sunet aparte. Acum cateva zile am facut o liniuta spontana intre 2 semafoare (200-250m) cu un Golf4 VR6 de 204 hp si vreau sa spun ca de abea a luat avans o jumatate de masina. Desi e o distanta mica uneori imi vine sa cred ca are mai mult de 135 hp sau ca as fi si mai multumit daca ar fi mai usor:).
   La ultima verficare la mecanic am constatat ca era o mufa iesita, si atarnau niste fire pe sub ea, era vorba de firele care ies din sonda lamda si intra intr-o mufa, si cand le-am bagat mi s-a aprins martorul motor la bord. O sa o duc la o diagnoza si va anunt cum am rezolvat-o, pana atunci aveti grija de voi si ochii pe unde mergeti!
Nu condu cu viteza mai mare decat poate sa zboare ingerul tau pazitor!

a_mic

Deci, cu matele scoase totul era ok, iar cand le-ai bagat la locul lor... a luat-o razna? Cum stai cu consumul?
In aceasta lume ai ocazia sa cunosti oameni cu a caror prietenie te poti mandri dar, si mai multi al caror dispret te onoreaza.
Pentru ca lucrurile au luat o intorsatura cu care nu pot fi in niciun caz de acord, imi autosuspend dreptul de a scrie. Pentru comunicare, rog numai PM.

neog

Gata, am fost si la diagnoza si nu a reusit sa se conecteze cu computerul la calculatorul ei si a ramas sa ma duc in alta parte, ideea este ca de saptamana trecuta si pana acum nu mi s-a mai aprins deloc. M-am gandit ca a fost ceva de moment, am mai citit pe aici pe forum si pot fi cauze multiple care nu au legatura propriuzisa cu un defect anume. Consumul mi s-a parut ca este la fel am folosit-o decat in oras unde imi ia 10-11 l/100 km. In rest totul este ok si este o adevarata placere sa conduci acum in Alexandria unde totul este alb frumos si stratul de zapada destul de mare. Am sa revin cu noi poze.
Nu condu cu viteza mai mare decat poate sa zboare ingerul tau pazitor!

neog

#112
Luni cand a nins a fost un oras absolut mirific, si am profitat de albul absolut in contrast cu bleu-ul recife pentru a face cateva poze in imprejrimile orasului.









Nu condu cu viteza mai mare decat poate sa zboare ingerul tau pazitor!

neog

#113
De curand am fost la Ranca pentru a mai iesi din tiparul vaii Prahova, si trebuie sa spun ca totul este foarte frumos, drumul periculos si cu peisaje de vis, partia lunga si lina iar senzatie simtita este de ,,top of the roof''.O scurta prezentare in poze a regiunii Ranca, unde totul este de poveste insotita de un grad destul de mare de risc.
Drumul spre Ranca.





Partia din Ranca destul de lunga 350 m si grad mic de inclinatie.



Imagini deasupra norilor.



Nu condu cu viteza mai mare decat poate sa zboare ingerul tau pazitor!

a_mic

Am incercat, in primavara lui 2009 (prin luna mai cred) sa ajung si a trebuit sa ma opresc la cca 2 km din cauza santurilor uriase din drum pe care frantuzoaica mea nu le-a mai putut trece. Mi-a parut rau... Aveam zapada pe dreapta si pe stanga dar, niste noroaie uriase...
In aceasta lume ai ocazia sa cunosti oameni cu a caror prietenie te poti mandri dar, si mai multi al caror dispret te onoreaza.
Pentru ca lucrurile au luat o intorsatura cu care nu pot fi in niciun caz de acord, imi autosuspend dreptul de a scrie. Pentru comunicare, rog numai PM.

neog

Cred ca stiu la ce gropi si santuri te referi, numai ca acum erau complet acoperite de zapada dar cu toate astea iti dadeai seama ca acolo sunt niste cratere. Utilajele de deszapezit isi faceau treaba insa pe acea portiune lamele lor nu nivelau perfect.
Nu condu cu viteza mai mare decat poate sa zboare ingerul tau pazitor!

a_mic

M-a cam durut sufletul pe drumul ala... Mi-aduc aminte ca, atunci cand am terminat cu "acele de par", aveam in aliniament in stanga si in dreapta, parapeti de peste 1 metru inaltime de zapada. Drumul era fara omat dar, cu adevarat inspaimantator pentru fiara mea: sleauri si gropi pline cu apa. Dupa ce am riscat la cateva, mi-am dat seama ca la un moment dat ma voi infunda. M-a batut un logan, care a mers mai departe ca mine. Eu am intors chiar la punctul meteo. Drumul asta mi-a adus aminte de o incercare facuta prin anii '95-'96 de a urca la Muntele Mic. Am reusit abia dupa ce am oprit la un gater si am luat niste scanduri groase (blane) pe care le-am carat pe portbagajul de fier si cu care construiam un fel de "podete" cu care sa trec santurile de peste 60 cm. adancime. Le puneam, treceam, apoi opream si le recuperam. Am facut chestia asta de vreo 10 ori...  :clap:.

Este foarte frumos acolo la Ranca si-mi doresc tare mult sa mai incerc o data anul asta. In cel mai rau caz, voi lasa masina acolo de unde nu se mai poate merge si-mi voi lua chisherele la spinare....
In aceasta lume ai ocazia sa cunosti oameni cu a caror prietenie te poti mandri dar, si mai multi al caror dispret te onoreaza.
Pentru ca lucrurile au luat o intorsatura cu care nu pot fi in niciun caz de acord, imi autosuspend dreptul de a scrie. Pentru comunicare, rog numai PM.

neog

Iti dau o veste imbucuratoare, daca totusi nu reusesc sa faca drumul pana ajungi tu, te anunt ca inainte cu 2 serpentine (50-70 m) de acea portiune cu gropi au facut un drum prin stanga celui principal, care iese la 20-30m dupa gropi. Noi ne-am dat seama de abea la intoarcere, cand din cauza soarelui zapada se topise si denivelarile erau mai accentuate si vedeam pe cei din spate care o luau pe acel drum si ieseau inaintea noastra. De mers am mers foarte incet dar am avut avantajul zapezii bine batatorite in gropi.
Fara cauciucuri de iarna nu aveai nici o sansa, iar cei care s-au zgarcit si aveau doar pe fata, in acele de par faceau piruete periculoase. Vreau si eu sa mai ajung inca o data in acest sezon, mai ales ca am invatat sa ma dau cu snowboard-ul, sper doar ca zapada sa tina tot tinutul ingropat in alb.
Despre manevrele tale, foarte ingenioase insa cu un pret mare din partea ta, ti-a luat si timp si efor si ai avut si curaj sa faci manevrele alea, toata stima.
Nu condu cu viteza mai mare decat poate sa zboare ingerul tau pazitor!

neog

#118
Dragii mei iubitori de leuti, scriu in acest jurnal poate pentru ultima data deoarece n-am apucat sa ma bucur prea mult de leut si si-a incheiat existenta.
Cei care m-au urmarit de cand mi-am facut cont stiu ca mi-am dorit enorm aceasta masina si de cand am luat-o am incercat sa am grija de ea cat de bine am putut, si ca intretinere si ca stil si conduita de condus. Insa de intamplat tot se intampla, mai devreme sau mai tarziu si e si mai dureros cand soferul e de vina, din cauza imbecibilitatii sau a curajului prostesc dat de 2 beri.
S-a intamplat in aprilie, dar nu am avut starea necesara s-a impart cu cineva trairea sau sa-mi marturisesc vina.
Dupa un gratar cu fostul nas si 2 beri, in ciuda avertismentelor m-am urcat la volan si am intrat prea tare intr-o intersectie, cu frana calcata, incercand sa fac dreapta. Masina nu a urmat trasa indicata, pot spune am pierdut controlul, si desi trageam de volan, ABS-ul lucra intens iar masina supravira si primul pom a fost al meu. Noroc ca nu am lovit nici o masina si nici un pieton, pentru asta sunt recunoscator zi de zi, si apoi bine ca nu a patit celalalt pasager ceva grav, decat cateva taieturi la cap de la parbriz pe care l-a spart cu capul, desi airbag-urile au sarit (centuri nu purtam).
Eu, in ultima instanta decat ceteva zgarieruri de la airbag, dureri de cap si de gat si un genunchi luxat. Nimic semnificativ si cea mai buna varianta din cate se puteau intampla.
Urmari, vedeti si voi din poze, alcool 0.16 si permis 90 zile retinut, si multe multe regrete, cosmaruri si invataturi de minte. Vina este in totalitate a mea.
Puteti vedea masina si pe Google: impact material alexandria.



Uploaded with ImageShack.us

Nu am facut un deviz si nici nu vrau sa o fac, m-am hotarat sa o vand si pana va veni urmatorul leut iau ceva momentan de miscare, insa va voi urmari indeaproape ;).


Nu condu cu viteza mai mare decat poate sa zboare ingerul tau pazitor!

a_mic

Ai facut o eroare si platesti pentru ea! Singurul lucru bun din toata patania este acela ca altii nu au avut de suferit de pe urma incidentului. Personal, ma bucur ca esti sanatos impreuna cu pasagerul tau! Uneori gresim dar, daca n-am gresi nici n-am invata! Asta e! Sa fii sanatos, sa-ti iei alt leut, sa tii aproape de noi si sa te vedem postand si in perioada de mers pe jos! Aici nu este obligatoriu sa-si gaseasca prieteni doar posesorii de leuti: pot vi si cei viitori si, in general, oricine este pasionat de drumuri si de vehicule. Deci... mai zi si tu un banc!  ;)
In aceasta lume ai ocazia sa cunosti oameni cu a caror prietenie te poti mandri dar, si mai multi al caror dispret te onoreaza.
Pentru ca lucrurile au luat o intorsatura cu care nu pot fi in niciun caz de acord, imi autosuspend dreptul de a scrie. Pentru comunicare, rog numai PM.