Vlad01: Peugeot 307 1.6 HDI, jurnal de bord

Creat de Vlad01, August 02, 2007, 08:17:42 P.M.

« precedentul - următorul »

0 Membri și 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

costin_dsm12

Felicitari si la mai mare!!  :clap: :clap: :clap: :clap:
206 HDi, Nature will remember.

cristic

Cam mult praf . :001_tongue:

Felicitari pentru momentul magic!

Vlad01

Da trebuie sa recunosc, ca am uitat sa sterg bordul  :oops:.

Vlad01

Am incaltat-o cu bocanci de azi  :clap:! Tot cu cei de iarna trecuta, sunt ca noi. Partea proasta e ca acolo unde le-am pus pe cele de vara era plin si se faceau programari doar de luni incolo (luni sa vii pt programare, si cand te-o programa sa vii la montat), iar azi a fost deja polei si am zis ca nu risc si merg sa le montez. Am fost la eurial, si mi-au luat pentru schimbat cauciucurile (montare-demontare cauciuc de pe janta de otel) si echilibrare roti, 267 lei  :crying:. Cand dincolo a costat in primavara cam 80  :001_unsure:.

AIR

Eu nu inteleg de ce te-ai dus la Eurial? Sa inteleg ca ai buzunarele prea stramte si te deranjau ceva bancnote in buzunar ;).
Pe aceeasi operatie am dat 61 de lei de aici pana la 267 e cel putin de 4 ori mai putin.In 25 de minute erau gata montate.
Fiecare face ce vrea insa personal consider ca e o risipa inutila!
Succes in continuare!
Muzica intotdeauna incanta urechea si inalta sufletul, numai sa o poti asculta si cu sufletul!
"Arta e o stiinta cu prea multe variabile!" Anonim

a_mic

Citat din: Vlad01 din Noiembrie 25, 2008, 09:05:07 P.M.
Am incaltat-o cu bocanci de azi  :clap:! Am fost la eurial, si mi-au luat pentru schimbat cauciucurile (montare-demontare cauciuc de pe janta de otel) si echilibrare roti, 267 lei  :crying:.

Un pret incredibil si care ne arata cat a progresat nivelul de trai in Romania!  :cursing:
In aceasta lume ai ocazia sa cunosti oameni cu a caror prietenie te poti mandri dar, si mai multi al caror dispret te onoreaza.
Pentru ca lucrurile au luat o intorsatura cu care nu pot fi in niciun caz de acord, imi autosuspend dreptul de a scrie. Pentru comunicare, rog numai PM.

turbojack

Citat din: Vlad01 din Noiembrie 25, 2008, 09:05:07 P.M.
schimbat cauciucurile (montare-demontare cauciuc de pe janta de otel) si echilibrare roti, 267 lei  :crying:. Cand dincolo a costat in primavara cam 80  :001_unsure:.
Reprezentantele vor trebui sa-si schimbe politica de preturi daca vor sa reziste pe piata cu unele activitati de servisare banale,ca in cazul de mai sus.
Comparativ,in Italia am platit manopera pentru schimbarea a 4 anvelope,echilibrat,umflat cu azot si reglat directia 70 de euro,deci multe operatii peste cele facute in cazul de mai sus.
Important este sa se simta masina bine in bocancei. ;)

Vlad01

Citat din: AIR din Noiembrie 26, 2008, 07:58:05 A.M.
Eu nu inteleg de ce te-ai dus la Eurial? Sa inteleg ca ai buzunarele prea stramte si te deranjau ceva bancnote in buzunar ;).
Pe aceeasi operatie am dat 61 de lei de aici pana la 267 e cel putin de 4 ori mai putin.In 25 de minute erau gata montate.
Fiecare face ce vrea insa personal consider ca e o risipa inutila!
Succes in continuare!

Am scris mai sus, pentru ca la Adax, unde a fost tata in primavara, era plin. De simtit se simte bine masina, buzunarele mele nu se simt prea bine  :biggrin:.

Vlad01

Ultimul record personal de consum: 4.2l/100km pe o distanta de 80km  :001_smile:.

omg

#69
Daca e cel aratat de cb, nu pune baza in el. Are nevoie de 1000km sa-si calculeze consumul mediu cat mai aproape de adevar.

Eu am reusit 2.7 mediu (pe cb) sinaia-bucuresti, pe cruise la 80 (putin subuturat), 3 oameni in masina, 1.6tdci 90cp (app identic cu 1.6hdi 90cp). Prin metoda plin-plin a rezultat undeva la 2.8.

Vlad01

Am ajuns cu leul cam la 56600km. Se apropie revizia, mai exact din cate am vazut in cartea tehnica in 26 martie ar trebui sa o duc. Pare-mi-se ca e o revizie intermediara, deci teoretic fara costuri. Inca rulez cu anvelope de iarna, de care sunt foarte multumit, din motive bine cunoscute. Motorasul trage ca in prima zi cand am condus-o, si imi place la fel de mult  :001_wub:.

Vlad01

Am fost sa o incalt cu anvelopele de vara azi! Aceleasi GoodYear Excellence 195/65/R15 91V. Sunt foarte multumit de ele in continuare  :clap:!

Vlad01

N-am mai scris demult pe aici  :blush:. Masina are ~67.000km, doar ce i-am schimbat bieletele de directie, dar nu mi-au echilibrat rotile si-mi tremura volanul si fiind la munte n-am avut ce face. Cand m-am intors in oras am venit pe vestita autostrada transilvania, si era sa-mi musc limba la cum trepida pe la 130 km/h. In cele din urma am echilibrat rotile si e totul ok. A, unul din becurile stock s-a ars, asa ca am echipat-o pe faza scurta cu Osram Nightbreaker de care sunt foarte multumit  :001_smile:. Au mai completat si uleiul ca scazuse putin nivelul, si capsat la loc scutul de caroserie, se pare ca se desprinsese.